Rosja zakazała wjazdu do kraju 25 obywatelom Wielkiej Brytanii – poinformowało MSZ w Moskwie w sobotę. Jest to reakcja na podobne restrykcje wobec przedstawicieli rosyjskich władz, zastosowane przez Londyn w związku z tzw. sprawą Magnitskiego.

„W odpowiedzi na nieprzyjazne działania władz brytyjskich i na zasadzie wzajemności strona rosyjska podjęła decyzję o wprowadzeniu sankcji personalnych wobec 25 przedstawicieli Wielkiej Brytanii” – napisano w komunikacie MSZ.

W lipcu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił listę sankcyjną, dotyczącą 25 przedstawicieli rosyjskich władz, związanych z tzw. sprawą Magnitskiego – prawnika, który zmarł w rosyjskim więzieniu w 2009 r.

W komunikacie rosyjskiego MSZ oceniono, że działania te podjęto pod „pod wymyślonym i absurdalnym pretekstem”. „We wszystkich kwestiach dotyczących śmierci Siergieja Magnitskiego już niejednokrotnie udzielaliśmy wyczerpujących komentarzy i wyjaśnień, których najwyraźniej władze w Londynie wolą nie zauważać” – głosi oświadczenie podpisane przez rzeczniczkę MSZ Marię Zacharową.

Jej zdaniem brytyjskie restrykcje to „próba ingerencji w sprawy wewnętrzne innego państwa i wywarcia nacisku na rosyjski system sprawiedliwości”.

Prawnik Sieriej Magnitski został aresztowany w 2008 r. po tym, gdy ujawnił poważne nadużycia w rosyjskich organach skarbowych, m.in. wyprowadzanie państwowych pieniędzy pod pretekstem zwrotu podatku. W 2009 r. zmarł w rosyjskim więzieniu w efekcie złego traktowania, w tym konsekwentnego odmawiania dostępu do pomocy medycznej. W czasie pobytu w więzieniu Magnitski był prawdopodobnie torturowany.