O spokój i dialog zaapelował we wtorek do rektorów uczelni wyższych minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. To jest nam wszystkim dzisiaj potrzebne - dodał.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Od czwartku w kraju trwają protesty przeciwko wyrokowi TK.

Głos w tej sprawie zabrało kilku rektorów uczelni. M.in. rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiła Kaniewska oceniła, że "wyrok TK ogranicza prawa kobiet i rujnuje społeczny kompromis w sprawie aborcji". Z kolei przedstawiciele pięciu instytucji szkolnictwa wyższego i nauki: prof. Arkadiusz Mężyk - przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich; prof. Zbigniew Marciniak - przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego; prof. Jerzy Duszyński - prezes Polskiej Akademii Nauk; Dominik Leżański - przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i Aleksy Borówka - przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów zaapelowali o podjęcie dialogu, uwzględniającego nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, opinie kobiet, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi.

Zapytany o tę kwestię podczas konferencji prasowej Czarnek zaapelował "do wszystkich, a w szczególności do rektorów uczelni wyższych o spokój i dialog". "To jest nam wszystkim dzisiaj potrzebne" - podkreślił.

"Wiem, że wiele uczelni również zajmuje takie stanowisko, wiem, że są uczelnie, które zajmują stanowiska inne" - dodał.

Powiedział również, że oczekuje na zapowiadane - według niego - stanowiska KRASP-u, czyli Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Samorządu Studentów. "Wyczekuję tego i jestem przekonany, mam wielką nadzieję, że będzie to stanowisko, które będzie sprzyjało zaprowadzeniu porządku, spokoju i dialogu, który musi mieć miejsce w tych bardzo ważnych sprawach światopoglądowych" - powiedział szef MEN. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk