Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w N.Jorku nieznacznie tanieje. W poniedziałek zbiera się OPEC+ - w formie online - i oceni sytuację na rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 40,81 USD, niżej o 0,20 proc.

Ropa Brent w dostawach na XII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 42,87 USD za baryłkę, niżej o 0,14 proc.

W poniedziałek zbiera się wspólny ministerialny komitet monitorujący OPEC+ (JMMC), który dokona oceny sytuacji na globalnych rynkach paliw i sprawdzi przestrzeganie przez kraje sojuszu deklarowanych kwot dostaw ropy.

Chociaż na rynkach nie oczekuje się po dzisiejszym posiedzeniu JMMC podjęcia decyzji w sprawie dostaw ropy, to jednak czołowi producenci ropy w OPEC+ - Arabia Saudyjska i Rosja - intensyfikują działania dyplomatyczne, ponieważ rynek ropy stoi w obliczu coraz wyższych dostaw surowca z Libii w sytuacji, gdy prognozy OPEC wskazują na mniejsze zapotrzebowanie na ropę na świecie.

"Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że OPEC+ będzie musiał zrezygnować z pomysłu złagodzenia cięć dostaw ropy z państw sojuszu od przyszłego roku" - ocenia Warren Patterson, szef strategii towarowych w ING Group.

"OPEC musi uwzględnić odradzanie się pandemii koronawirusa i spadek popytu na paliwa" - dodaje.

Tymczasem w USA trwają starania w sprawie przyjęcia pakietu bodźców dla gospodarki, który pobudziłby popyt m.in. na paliwa.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wyznaczyła wtorek jako ostateczny termin - jeśli Biały Dom chce jeszcze przed wyborami osiągnąć postępy w sprawie umowy o fiskalnym stymulowaniu gospodarki.

Nastąpiłoby to jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA - 3 listopada - co na rynkach budzi optymizm, że trudne i przedłużające się negocjacje w sprawie pakietu pomocowego w USA mogą w końcu mieć swój finał - rozmowy Demokratów i Republikanów są w impasie od wielu miesięcy.

"Rozmowy na temat stymulowania gospodarki USA toczą się od dłuższego czasu +w tę i z powrotem+, ale teraz wygląda to nieco bardziej pozytywnie, jeśli chodzi o potencjalne osiągnięcie umowy" - ocenia Patterson.

Ropa w USA na NYMEX staniała na zakończenie poprzedniej sesji 0,2 proc., Brent na ICE straciła 0,5 proc.(PAP Biznes)