Dziennik Gazeta Prawna

Które miasta w czerwonej strefie?

70 proc. ludności znajdzie się w strefie czerwonej. Jak zapowiedział Adam Niedzielski trafi do niej 152 powiaty oraz 11 z 16 miast wojewódzkich.

Reklama

W czwartek lista objętych czerwoną strefą powiatów powiększyła się do 152 z wszystkich 16 województw. Na liście znalazło się też 11 miast wojewódzkich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa.

W woj. dolnośląskim czerwonym obszarem objęte będą powiaty: głogowski, kamiennogórski, legnicki, lubiński, milicki i polkowicki.

Reklama

W woj. kujawsko-pomorskim powiaty: aleksandrowski, bydgoski, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, toruński, tucholski, włocławski, żniński i miasta na prawach powiatu: Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń i Włocławek.

W woj. lubelskim powiaty: janowski, lubelski, łęczyński, łukowski, puławski, rycki, świdnicki, włodawski i miasta na prawach powiatu: Chełm, Lublin i Zamość.

W woj. lubuskim powiaty: gorzowski, krośnieński, międzyrzecki i żarski.

W woj. łódzkim powiaty: bełchatowski, łowicki, łódzki wschodni, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, wieluński, brzeziński i miasta na prawach powiatu: Łódź, Piotrków Trybunalski i Skierniewice.

W woj. małopolskim powiaty: bocheński, chrzanowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, olkuski, oświęcimski, suski, tatrzański, wadowicki, wielicki i miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz i Tarnów.

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych. Jakie? Sprawdź >>>>>>

W woj. mazowieckim powiaty: garwoliński, legionowski, makowski, otwocki, przasnyski, radomski, szydłowiecki i miasta na prawach powiatu: Siedlce i Warszawa.

W woj. opolskim: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, namysłowski, nyski, oleski, prudnicki i strzelecki.

W woj. podkarpackim powiaty: brzozowski, dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski i miasta na prawach powiatu: Przemyśl i Rzeszów.

W woj. podlaskim powiaty: białostocki, bielski, hajnowski, sokólski, wysokomazowiecki, zambrowski i miasta na prawach powiatu: Białystok i Suwałki.

W woj. pomorskim powiaty: chojnicki, gdański, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, pucki, słupski, starogardzki, tczewski, wejherowski i miasta na prawach powiatu: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot.

W woj. śląskim powiaty: cieszyński, częstochowski, kłobucki, żywiecki i miasta na prawach powiatu: Częstochowa i Ruda Śląska.

W woj. świętokrzyskim powiaty: buski, jędrzejowski, kielecki, pińczowski, skarżyski, włoszczowski i i miasto na prawach powiatu – Kielce.

W woj. warmińsko-mazurskim powiaty: działdowski, iławski, nowomiejski i Olsztyn.

W woj. wielkopolskim powiaty: gostyński, jarociński, krotoszyński, międzychodzki, ostrowski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński i Poznań.

W woj. zachodniopomorskim powiaty: sławieński, szczecinecki i miasto na prawach powiatu – Koszalin.

Co to jest czerwona strefa?

Dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy strefy – zielona, żółta i czerwona. Od 10 października br. obostrzenia ze stref żółtych zostały rozszerzone na cały kraj.

Czerwona strefa odznacza się bardziej restrykcyjnymi zasadami, niż w przypadku powiatów i miast, które znajdują się w żółtej strefie.

Od kiedy nowa lista miast w czerwonej strefie?

Zmiany ogłoszone w czwartek będą obowiązywać od soboty, 17 października.

Jakie są nowe obostrzenia

W strefie żółtej

- działalność gastronomiczna 6:00-21:00

- wesela i stypy od 19.10 - maksymalnie 25 osób bez możliwości zabawy tanecznej

- w transporcie publicznym

- zgromadzenia ograniczone do 25 osób

- szkoły średnie i wyższe przechodzą w tryb kształcenia hybrydowego

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

- zawieszone działania m.in. siłowni

W strefie czerwonej:

- zakaz wesel i styp

- zgromadzenia do 10 osób

- szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb zdalny

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności

- wydarzenia kulturalne - do 25 proc. udziału publiczności

- zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni

- transport publiczny - 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich

- maksymalnie jedna osoba na 7 mkw. podczas uroczystości religijnych

- ograniczenia w placówkach handlowych do 5 osób na kasę

Od kiedy obostrzenia

Zasady wchodzą w życie od soboty, 17 października