Najwięcej infekcji w sobotę potwierdzono w obwodzie charkowskim - 593 i w Kijowie - 502. Przeprowadzono łącznie ok. 34 tys. testów.

Według stanu z niedzielnego poranku w ukraińskich szpitalach przebywa ok. 19,4 tys. pacjentów z rozpoznanym Covid-19 bądź z jego podejrzeniem. Jak zaznaczył Stepanow, najpoważniejsza sytuacja pod względem dostępności miejsc szpitalnych przeznaczonych dla chorych na Covid-19 panuje w obwodzie donieckim, odeskim, charkowskim oraz w Kijowie.

W czwartek Stepanow poinformował o rozpoczęciu przygotowań do otwarcia szpitali polowych. Ocenił, że sytuacja jest najpoważniejsza od początku epidemii.

Resort nie wyklucza wprowadzenia ostrych ograniczeń na dwa tygodnie przed tym, gdy - według prognoz - będą zajęte wszystkie miejsca w szpitalach przeznaczone dla pacjentów z Covid-19.

Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 261 034 osób, zmarło 4972 chorych, a wyzdrowiało 113 507 pacjentów. W kraju jest obecnie 142 555 aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)