Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM na temat wyzwań dla rządu jednoznacznie wskazuje, że największym z nich jest epidemia i jej skutki w różnych sferach życia.
– To pokazuje, że COVID-19 będzie determinował polską politykę, lęki, obawy i pragnienia społeczne, dopóki nie pojawi się rozwiązanie systemowe: lek bądź szczepionka – podkreśla Marcin Duma z United Surveys. Na pierwszych miejscach są również: utrzymanie ochrony zdrowia w obliczu COVID-19 czy likwidacja jego ekonomicznych skutków. Na trzecim miejscu pod względem ważności jest zmniejszanie tempa zadłużania państwa, co pokazuje, że rekordowe przyrosty długu nie uchodzą uwagi opinii publicznej. Sondaż pokazuje, że na dalszy plan schodzą punkty z agendy programowej PiS, takie jak zmiany w sądach, dekoncentracja mediów czy realizowanie konserwatywnej agendy światopoglądowej.
Największy odsetek badanych stanowiących elektorat PiS (36 proc.) jest zdania, że wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu wzmocni pozycję Mateusza Morawieckiego. Tylko 14 proc. uważa odwrotnie, a 29 proc. – że nie będzie to miało wpływu na pozycję szefa rządu. Co piąty (21 proc.) badany wyborca PiS nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii. Zupełnie inaczej sprawę widzą wyborcy KO. Tu większość (55 proc.) ocenia, że wicepremier Kaczyński osłabi politycznie Mateusza Morawieckiego.