Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że w sumie w kraju stwierdzono już 4956 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 93 osoby, w tym jedna w ciągu ostatniej doby.

Wzrost liczby infekcji koronawirusem na Litwie odnotowuje się od kilku tygodni, ale, jak zaznaczył premier Saulius Skvernelis, nie rozważa się na razie wprowadzania kwarantanny. Media sugerują, że może do tego dojść po wyborach parlamentarnych 11 października.

"Nie ma powodu, aby dziś mówić o wprowadzeniu kwarantanny” - powiedział w środę szef rządu. Podkreślił, że „jeśli państwo będzie potrzebować takich decyzji, aby chronić życie mieszkańców i ich zdrowie, a także gospodarkę, to rząd podejmie decyzje niezależnie od okoliczności związanych z bataliami politycznymi".

Według premiera wprowadzenie kwarantanny będzie rozpatrywane wówczas, „gdy szpitale będą przepełnione, zacznie brakować aparatów wspomagających oddychanie, a liczby chorych wymknie się spod kontroli”.

Skvernelis podkreślił, że obecnie 85 proc. przypadków zakażeń koronawirusem w kraju jest skupionych w pięciu ogniskach: w rejonie wileńskim, kowieńskim, szawelskim oraz w samorządach radziwiliszkim i rosieńskim. W pozostałej części kraju „sytuacja jest dobra”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)