Radny PiS z Bolesławca (woj. dolnośląskie) Szymon Pogoda ma objąć mandat poselski po przejściu posła i wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego do NBP. Pogoda potwierdził gotowość do zostania posłem, ale wskazał, że jest jeszcze przed rozmowami z kierownictwem partii w sprawie m.in. prac w komisjach.

Prezydent Andrzej Duda w ub. tygodniu nominował Adama Lipińskiego na członka zarządu NBP. Oznacza to, że Lipiński będzie musiał zrezygnować z mandatu posła, ponieważ - zgodnie z ustawą o NBP - członek zarządu tego banku nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską.

Miejsce Lipińskiego w sejmowych ławach zajmie radny PiS z Bolesławca Szymon Pogoda, który w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych na liście PiS w okręgu legnickim uzyskał najwyższy wynik z kandydatów partii, którzy nie dostali się do Sejmu.

W rozmowie z PAP, Pogoda potwierdził, że "jeżeli wszystko się spełni i prezes Lipiński złoży rezygnację, to tak, najbardziej potwierdza chęć i gotowość objęcia mandatu poselskiego". "Czekam na informację od komisarza wyborczego, postaram się jak najszybciej po otrzymaniu oficjalnych pism dopełnić obowiązków, by objąć mandat" - podkreślił.

Pytany, czym chciałby się zająć jako poseł i w jakich komisjach chciałby pracować odparł, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach, ponieważ nie odbył jeszcze oficjalnych rozmów z kierownictwem swojej partii.

Pogoda powiedział, że jako radny miejski zajmował się m.in. kwestiami związanymi z infrastrukturą i budownictwem, a zawodowo związany jestem z rolnictwem. Z zainteresowań wymienił sport.

Jak dodał od 2011 r. związany jest z PiS-em. "Jestem również członkiem rady politycznej jako organu partii od 2016 r., pełnię obecnie również obowiązku pełnomocnika struktur powiatowych" - zaznaczył Pogoda.

Klub parlamentarny PiS liczy 235 posłów. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa