Sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego będą głównymi tematami środowych rozmów w Warszawie premiera Mateusza Morawieckiego z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
Reklama

Oprócz wizyty w siedzibie polskiego rządu - jak dodało CIR - Cichanouska wraz z premierem pojawi się na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wygłosi wykład.

W rozmowach premiera Morawieckiego i Swiatłany Cichanouskiej dotyczących obecnej sytuacji na Białorusi "poruszone zostaną przede wszystkim kwestie związane z uwolnieniem więźniów politycznych i wspieraniem społeczeństwa obywatelskiego".

Ponadto Cichanouska - jak poinformowało CIR - w Domu Białoruskim w Warszawie spotka się z diasporą białoruską, a Uniwersytet Warszawski zaprosił liderkę białoruskiej opozycji do wygłoszenia wykładu.

W środę Cichanouska ma spotkać się także z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą, a w czwartek ma wziąć udział w Forum Gospodarczym 2020 w Karpaczu i spotkać się z liderem PO Borysem Budką.

Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając zaledwie 10,1 proc. głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. Cichanouska przebywa obecnie na Litwie.