Główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon powiedział we wtorek, że rząd zamierza skrócić 14-dniową obowiązkową kwarantannę dla osób zakażonych koronawirusem lub tych, którzy mieli z nimi kontakt. “Przymusowa izolacja powinna trwać do 10 dni” - dodał.

Simon zapowiedział we wtorek, że niebawem w Hiszpanii długość kwarantanny powinna wynosić 10 dni, a resort zdrowia uruchomił już procedury skracające okres trwania przymusowej izolacji.

Przedstawiciel służb medycznych zaznaczył, że skrócenie kwarantanny “nie byłoby ewenementem w skali europejskiej”, gdyż niektóre państwa członkowskie UE ograniczyły ją już do mniej niż 14 dni.

Epidemiolog zastrzegł, że ministerstwo zdrowia z zaniepokojeniem obserwuje znaczący w ostatnich dniach wzrost liczby zakażeń koronawirusem we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Zaznaczył, że rząd nie wyklucza ponownego wprowadzenia tam restrykcji w korzystaniu z przestrzeni publicznej.

W Hiszpanii od końca sierpnia notuje się każdej doby co najmniej 7 tys. nowych infekcji - powiedział Simon. Przypomniał, że do poniedziałkowego wieczora w kraju wskutek Covid-19 zmarło 29 516 osób, a zakaziło się 525 549, w tym aż 26 560 od piątku.

Główny epidemiolog kraju szacuje, że od początku epidemii w Hiszpanii przeprowadzono ponad 10 mln testów na obecność koronawirusa.