Trybunał Konstytucyjny Bawarii ogłosił w piątek wyrok, uznający niektóre uprawnienia przywróconej przed dwoma laty bawarskiej policji granicznej za niezgodne z konstytucją tego kraju związkowego. Legalności samego przywrócenia TK nie zakwestionował.

Z dniem 1 sierpnia 2018 roku obecny przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) i krajowy premier Markus Soeder powołał ponownie do istnienia rozwiązaną w 1998 roku bawarską policję graniczną, by - jak deklarował - wzmocnić działania hamujące nielegalną imigrację. Natrafił przy tym na sprzeciw frakcji Zielonych w parlamencie krajowym, według której konstytucyjnie dopuszczalną ochroną zewnętrznych granic Niemiec może się zajmować tylko policja federalna.

W efekcie sporu złożono w bawarskim TK poparty przez Zielonych wniosek o rozwiązanie krajowej policji granicznej.

Trybunał nie anulował przywrócenia tej formacji, ale orzekł, że część udzielonych jej ustawowo uprawnień nie da się pogodzić z zasadą państwa prawa.

Zdaniem bawarskiego ministra spraw wewnętrznych Joachima Herrmanna, wyrok TK nie spowoduje żadnych zmian w działalności policji granicznej. Anulowane uprawnienia wprowadzono do ustawy o zadaniach policji kilka dziesięcioleci temu.