Są to między innymi Rumunia oraz Hiszpania bez Balearów i Wysp Kanaryjskich. Jednocześnie status taki utracą trzy kraje, w tym figurująca dotąd na liście jako jedyny z sąsiadów Polski Rosja. Znowelizowana lista będzie obejmować 46 państw i regionów, w tym USA, Brazylię oraz jako trzecie państwo Unii Europejskiej - Luksemburg.

Osoby przyjeżdzające ze strefy zagrożonej muszą odbyć w Szwajcarii 10-dniową kwarantannę nawet jeśli test wykluczył u nich nosicielstwo koronawirusa. Lekceważąc to narażą się na grzywnę w kwocie do 10 tys. franków. Identyczna sankcja przewidziana jest za zaniedbanie obowiązku zameldowania się odpowiednim kantonalnym władzom najpóźniej w dwa dni po przyjeździe ze wspomnianej strefy.

Reguły te dotyczą wszystkich podróżnych, którzy w ciągu 14 dni przed przyjazdem znaleźli się choćby tylko na pewien czas na obszarze zagrożonym.

Reklama

Kontrola przestrzegania kwarantanny prowadzona jest przez władze w sposób wyrywkowy. Według nich, w obowiązkowej izolacji znajduje się obecnie w Szwajcarii około 16 tys. przyjezdnych. (PAP)