W ostatniej dobie zanotowano w Hiszpanii 1400 nowych zakażeń koronawirusem, co oznacza największy dobowy wzrost od kwietnia. Z kolei w Portugalii zanotowano w ciągu ostatnich 24 godzin spadek dynamiki infekcji i niewiele ponad 300 nowych przypadków.

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, pomiędzy czwartkiem a piątkiem liczba potwierdzonych infekcji wzrosła z 258 855 do 260 255. Dobę wcześniej nowych zakażeń było 1361.

Przed południem władze sanitarne Katalonii ogłosiły, że w ciągu minionej doby w regionie zakażonych zostało 1111 osób. Niedługo potem rząd kataloński ogłosił wprowadzenie dla Barcelony oraz 12 innych miast regionu ograniczeń w korzystaniu z przestrzeni publicznej.

Według burmistrz Barcelony Ady Colau restrykcje, m.in. zakaz zgromadzeń z więcej niż 10 uczestnikami, nawet podczas ślubów i pogrzebów, mają wejść w życie już w sobotę.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano więcej nowych zakażeń oraz zgonów niż w Portugalii. O ile w Hiszpanii od czwartku potwierdzono cztery nowe ofiary śmiertelne, o tyle w Portugalii były to trzy osoby zmarłe.

Do piątku w Hiszpanii na Covid-19 zmarło łącznie 28 420 osób, a w Portugalii – 1682.

Jak poinformował w piątek portugalski resort zdrowia, podczas minionych 24 godzin w całym kraju potwierdzono 312 nowych infekcji SARS-CoV-2, co oznacza, że dynamika nowych zakażeń spada. W środę było ich 375, zaś w czwartek 339.