W czasie pandemii Covid-19 Chiny forsują swoje roszczenia terytorialne na morzach i są podejrzewane o rozsiewanie propagandy i dezinformacji na świecie, który walczy z koronawirusem – oceniły we wtorek władze Japonii w dorocznym raporcie na temat obrony narodowej.

Chiny „w dalszym ciągu próbują zmienić status quo na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim” - napisano w białej księdze, zatwierdzonej tego dnia przez gabinet premiera Shinzo Abego.

W dokumencie zwrócono między innymi uwagę na wtargnięcia chińskich jednostek na wody otaczające kontrolowane przez Japonię bezludne wyspy na Morzu Wschodniochińskim, które Japończycy nazywają Senkaku, a Chińczycy - Diaoyu.

Na Morzu Południowochińskim Pekin forsował natomiast swoje roszczenia terytorialne poprzez utworzenie jednostek administracyjnych wokół spornych wysp, co zmusiło do reakcji inne kraje regionu, zajęte walką z koronawirusem – napisano.

Reklama

Pretensje terytorialne ChRL do prawie całego Morza Południowochińskiego stoją w sprzeczności z roszczeniami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego akwenu.

W podobny sposób działania Chin krytykowały władze Stanów Zjednoczonych. Na tle nasilonych napięć w stosunkach amerykańsko-chińskich obie strony prowadziły swoje własne ćwiczenia wojskowe na bogatym w złoża i kluczowym dla międzynarodowego handlu spornym Morzu Południowochińskim.

W japońskiej białej księdze wspomniano również o podejrzeniach, że Chiny są odpowiedzialne za szerzenie propagandy i dezinformacji w czasie „niepewności społecznej i zamieszania” spowodowanych przez pandemię.

Na konferencji prasowej przedstawiciel japońskiego ministerstwa obrony jako przykłady dezinformacji podał rozpowszechniane w internecie spekulacje, że koronawirus został przywieziony do chińskiego miasta Wuhan, pierwszego wykrytego ogniska pandemii, przez amerykańskich żołnierzy, oraz twierdzenia, że chińskie mieszanki ziołowe są skuteczne w leczeniu Covid-19.

W białej księdze wymieniono również zagrożenia dla Japonii związane z prowadzonymi przez Koreę Płn. zbrojeniami nuklearnymi i rakietowymi, a także wzrost aktywności wojskowej Rosji w przestrzeni powietrznej i na wodach terytorialnych Japonii w ramach wspólnych manewrów z Chinami.