Z powodu trwających w tym kraju protestów Serbia została w piątek zdjęta z listy krajów, po przyjeździe z których nie trzeba odbywać w Wielkiej Brytanii 14-dniowej kwarantanny. Przyczyną protestów są restrykcje wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

Serbia znalazła się na ogłoszonej przed tygodniem przez brytyjski rząd liście 59 krajów i terytoriów, z których przyjazd od piątku nie łączy się z obowiązkiem odbycia kwarantanny. Lista ta dotyczyła tylko przyjazdów do Anglii, choć władze Walii i Irlandii Północnej ją zaakceptowały w takim samym kształcie. Rząd Szkocji natomiast w środę dokonał na niej dwóch korekt, zdejmując z listy Hiszpanię i właśnie Serbię.

W piątek wcześnie rano, zanim jeszcze jakikolwiek samolot przyleciał z Serbii, brytyjski rząd również usunął ten kraj z listy.

W czwartek wieczorem tysiące ludzi, trzeci dzień z rzędu, protestowały w Belgradzie przeciwko wprowadzeniu na nadchodzący weekend godziny policyjnej, choć w odróżnieniu od wtorku i środy demonstracje nie przerodziły się w starcia z policją. Godzina policyjna została ogłoszona w związku z najwyższą dotychczas dzienną liczbą zmarłych z powodu Covid-19. Według danych serbskiego ministerstwa zdrowia do tej pory w tym kraju wykryto 17 342 przypadki koronawirusa, z czego 352 zakończyło się zgonem.

Na liście państw i terytoriów, z których można już przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez kwarantanny jest większość członków Unii Europejskiej, w tym Polska. Z państw UE nie znalazły się na niej: Szwecja, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Estonia, Łotwa, Bułgaria i Rumunia, a w przypadku przyjazdów do Szkocji - także Hiszpania.

Nie muszą jej odbywać także przyjeżdżający m.in. ze Szwajcarii, Norwegii, małych państw europejskich, jak Andora, San Marino czy Monako, z małych wysp, głównie na Karaibach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi, a także z Australii, Nowej Zelandii, Wietnamu, Korei Południowej, Japonii, Tajwanu czy Hongkongu. Ponadto zwolnieni są z niej przyjeżdżający ze wszystkich 14 brytyjskich terytoriów zamorskich.

Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest jednak to, że podróżny nie był w ciągu poprzednich 14 dni w żadnym kraju spoza listy.

Brytyjski rząd od początku zastrzegał, że lista będzie podlegać regularnemu przeglądowi i może być zmieniana w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej. Czynnikami decydującymi o zdjęciu obowiązku kwarantanny w przypadku przyjazdu z poszczególnych krajów były poziom występowania Covid-19, dynamika zachorowań i wiarygodność danych.