Wielka Brytania nominowała w środę byłego ministra handlu międzynarodowego Liama Foxa jako kandydata na stanowisko nowego dyrektora generalnego Światowej Organizacji Handlu (WTO).

"Dr Fox jest gorącym zwolennikiem multilateralizmu, który wniesie szczegółową wiedzę na temat systemu globalnego handlu z czasów, kiedy był członkiem rządu i ministrem handlu międzynarodowego. Ma on doświadczenie z pierwszej ręki w zakresie politycznych i technicznych wyzwań związanych z negocjowaniem umów handlowych oraz reform, które są niezbędne do zapewnienia, żeby światowy system handlu rzeczywiście przynosił korzyści wszystkim członkom WTO" - napisał w oświadczeniu brytyjski premier Boris Johnson.

W środę upłynął termin zgłaszania kandydatur na nowego dyrektora generalnego WTO, który zastąpi Brazylijczyka Roberto Azevedo. Ustąpi on 31 sierpnia, na rok przed końcem swojej drugiej kadencji. Oprócz Foxa o to stanowisko ubiegają się: Jesus Seade, wysoki rangą urzędnik rządu Meksyku zajmujący się handlem międzynarodowym, Abdel-Hamid Mamduh, były egipski negocjator handlowy, Ngozi Okonjo-Iweala, była minister finansów Nigerii, Tudor Ulianovschi, były minister spraw zagranicznych Mołdawii, Ju Miung He, minister handlu Korei Południowej, Amina Mohamed, minister sportu i kultury Kenii, oraz Mohammad Al-Tuwaijri, minister-doradca dworu Arabii Saudyjskiej.

Liam Fox był przez niespełna półtora roku (2010-2011) ministrem obrony w rządzie Davida Camerona, a od lipca 2016 r. do lipca 2019 r. ministrem handlu międzynarodowego w gabinecie Theresy May. Dwukrotnie bez powodzenia ubiegał się o stanowisko lidera Partii Konserwatywnej. Przed referendum w 2016 r. wyraźnie opowiedział się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)