Zamknięta od 13 marca wieża została ponownie otwarta w czwartek rano, choć tylko częściowo - niedostępne dla publiczności pozostanie jej trzecie piętro.

Na piętrze pierwszym, na wysokości 57 metrów, otwarto duży letni taras, na którym oferowane będą burgery i lody. Restauracja Jules Verne (posiadająca gwiazdkę Michelin) zostanie ponownie otwarta 30 czerwca. Na początku lipca, jeśli pozwoli na to sytuacja sanitarna, zaczną funkcjonować windy.

Tymczasem na schodach wieży poprzyklejano oznakowania wskazujące kierunek zwiedzania oraz napisy nakazujące zachowanie odstępów. Turyści muszą nosić maski i zachęcani są do kupowania biletów przez internet.

Reklama

Część dostępna dla zwiedzających będzie codzienne dezynfekowana.

131-letnia "Żelazna Dama" - jak nazywana jest czasem wieża - i symbol stolicy Francji jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie (ok. 7 mln odwiedzających rocznie). Kwarantanna i tygodnie zamknięcia obiektu spowodowały straty dla zarządzających na poziomie 9 mln euro miesięcznie.

Wieżę Eiffla zbudowano na paryską wystawę światową w 1889 roku. Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości technicznych epoki, pokazując Francję jako potęgę gospodarczą i naukową.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)