Według zestawienia kryzys spowodowany koronawirusem odbił się na majątku 100 najbogatszych, ich majątek skurczył się bowiem o 65 mld ft (188 mln euro) do 5, 57 bln ft (13,2 mld euro). Publikacja nie uwzględnia jeszcze wyników firm za pierwsze miesiące bieżącego roku, ale bierze pod uwagę spadek kursów akcji z tego okresu.

Na czele listy znalazł się Csanyi z 310 mld ft (896 mln euro); jest to suma o 50 mld ft (145 mln euro) niższa niż rok wcześniej.

Na drugie miejsce awansował właściciel między innymi jednej największych firm IT na Węgrzech, oferującego usługi informatyczne i internetowe holdingu Docler, Gyoergy Gattyan z 280 mld ft (810 mln euro), co zdaje się świadczyć o tym, że pandemia nie wpłynęła negatywnie na branżę internetową.

Na trzecim miejscu uplasował się Loerinc Meszaros, działający m.in. w sektorze budowlanym i rolnictwa – z sumą 270 mld ft (780 mln euro). Jego majątek także zmalał w stosunku do roku wcześniej – o 26 mld ft (75 mln euro).

Wśród osób, w które kryzys uderzył najbardziej, znalazł się prezes tanich linii lotniczych WizzAir Jozsef Varadi, którego majątek skurczył się do jednej trzeciej czyli 11 mld ft (32 mln euro).

Lista 100 najbogatszych Węgrów obejmuje tylko obywateli węgierskich i jest zestawiana wyłącznie na podstawie publicznie dostępnych danych.

Magazyn opublikował też listę najbardziej wpływowych osób w kraju, na czele której znalazł się premier Viktor Orban.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)