W informacji udostępnionej PAP 8 czerwca wynika, że chore są także 3 osoby świeckie z Tuchowa. "Wszyscy oni są w stanie lekkim lub umiarkowanym" – podał zakonnik.

W sumie wśród redemptorystów jest 43 chorych w 6 wspólnotach: w Braniewie, Bardzie, Kościelisku, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i we Wrocławiu. Wspólnota w Krakowie pozostaje w kwarantannie bez żadnych objawów, a w Lubaszowej k. Tuchowa na samoizolacji, także bez objawów.

Z 43 chorych zakonników na obserwacji w szpitalu jest trzech – z racji wieku, współistniejących chorób (dwóch) lub utrzymujących się objawów (jeden).

W samym Tuchowie, gdzie jest dom zakonny i seminarium, jest 31 redemptorystów, którzy mają potwierdzony COVID-19. Na wyniki testów czeka jeszcze czterech.

Ze względu na bezpieczeństwo wiernych pozostają zamknięte obsługiwane przez redemptorystów 4 kościoły: w Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie i w Warszawie przy ul. Pieszej.

"Pozostałe ośrodki duszpasterskie są według zaleceń służb otwarte i po dezynfekcji obsługiwane przez innych kapłanów lub przez tych redemptorystów, którzy nie mieli kontaktu z chorymi lub pozostającymi w izolacji. 11 czerwca po odkażeniu zostanie otwarty kościół w Lubaszowej" – poinformował o. Mazurkiewicz.

Dodał, że "służby sanitarne wyznaczają, kiedy i kto ma poddać się testom na obecność koronawirusa i określają długość trwania kwarantanny".

Zaapelował do wiernych z prowadzonych przez zgromadzenie kościołów, którzy podejrzewają u siebie, że mogło dojść do zakażenia, o kontakt z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną, która określi następne kroki.

"Mamy świadomość, że sam fakt pojawienia się choroby w naszych domach sprawia, że wielu żywi głębokie obawy o zdrowie swoje i bliskich. Ubolewamy i przepraszamy wszystkich, którzy w niezamierzony sposób zostali wystawieni na możliwość zakażenia. Trwa przegląd wszystkich dotychczasowych zasad sanitarnych i potwierdzamy ich słuszność lub nakładamy nowe wewnętrzne procedury" – poinformował o. Mazurkiewicz.

Oświadczył, że władze Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożeni poszczególnych domów zakonnych współpracują z właściwymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi. "Dalsze działania i okres kwarantanny w wymienionych domach są uzależnione od decyzji powyższych służb, które monitorują rozwój sytuacji" – podał o. Mazurkiewicz. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek