Wzmocnienie współpracy dwustronnej i pandemia były tematami rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza i szefowej MSZ Szwecji Ann Linde – poinformował w poniedziałek polski MSZ.

MSZ w swoim wpisie na Twitterze dodał, że tematami rozmów poza wzmocnieniem współpracy polsko-szwedzkiej była współpraca w regionie Morza Bałtyckiego i aktualna sytuacja w związku z pandemią.

W Szwecji pierwszy zgon osoby zakażonej koronawirusem zanotowano 11 marca. Zgodnie z niedzielnymi danymi potwierdzono w tym kraju ogółem 37 542 przypadki infekcji, a z soboty na niedzielę nastąpił wzrost o 429 zakażeń.

Szwedzkie władze nie wprowadzały jednak radykalnych obostrzeń w związku z pandemią, jak w prawie każdym kraju europejskim. Wobec ciągłego wzrostu liczby zakażonych w minionym tygodniu dochodziło do protestów pod urzędami lub w centrum Sztokholmu, gdzie protestujący domagali się zmiany szwedzkiej strategii. Zdaniem protestujących brak radykalnych obostrzeń przyczynił się do znacznego rozprzestrzeniania się infekcji.

W Polsce – zgodnie z poniedziałkowymi danymi – łącznie zakaziło się koronawirusem 23 tys. 987 osób, a 1065 zakażonych zmarło.