Wzywamy rząd do obrony polskich interesów w UE, a Sejm do przyjęcia specjalnej uchwały ws. renegocjacji pakietu klimatycznego - mówił kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Przekonywał, że obecna polityka klimatyczna UE prowadzi do wzrostu cen prądu i załamania polskiej gospodarki.

"Polska rozważa odstąpienie od systemu refundacji wzrostu cen energii" - mówił Bosak w czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie, powołując się na fragment wywiadu, który 7 maja wicepremier Jacek Sasin udzielił Radiu RMF.

"Wzywamy, żeby polski rząd odważnie odrzucił regulacje Unii Europejskiej i - pod pretekstem wychodzenia z kryzysu, walki o rozwój gospodarczy - postawił tę sprawę na arenie Unii Europejskiej" - oświadczył.

Bosak ocenił, że Komisja Europejska pod przewodnictwem komisarz Ursuli von der Leyen "idzie w przeciwnym kierunku", czyli w kierunku Nowego Zielonego Ładu, a więc - jak mówił - "jeszcze bardziej rygorystycznej, utopijnej polityki, która ma realizować wizję tak zwanej gospodarki zeroemisyjnej".

"Wzywamy polski rząd, żeby odważnie, asertywnie bronił - tak jak Czesi - naszych interesów na arenie europejskiej. Po drugie wzywam polski Sejm, by uchwalił - podobnie jak czeski Senat - specjalną uchwałę w tej sprawie" - oświadczył kandydat Konfederacji na prezydenta i zaprezentował dziennikarzom projekt takiej uchwały.

Bosak ostrzegał, że jeżeli nie odrzucimy obecnej polityki klimatycznej UE, to ceny energii będą rosnąć, a gospodarka przestanie się rozwijać. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy