Rezygnuję z funkcji wicemarszałka Senatu i wracam do zawodu lekarza - poinformował w środę w radiu RMF FM Stanisław Karczewski (PiS).

"W tym roku kończy mi się okres wygaszenia mojego prawa do wykonywania zawodu, a to jest piękny zawód" - zaznaczył Karczewski.

Dodał, że kilka tygodni temu w związku z epidemią koronawirusa przystąpił do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą. "Zostałem tam świetnie przyjęty przez przyjaciół, koleżanki, lekarki, pielęgniarki i czuję taką wewnętrzna potrzebę rozpoczęcia tam pracy" - powiedział Karczewski. Ocenił, że "jest bardziej potrzebny w szpitalu niż w polityce".

Karczewski zaznaczył przy tym, że dalej będzie senatorem, nie wycofuje się z polityki, ale - jak podkreślił - "wraca do zawodu i to jest dla niego najważniejsze".

Jak dodał, podjęcie przez niego decyzji o rezygnacji z funkcji wicemarszałka Senatu przyspieszyło "zachowanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego". "Planowałem zrezygnować ze swojej funkcji w okolicach wakacji, ale "zachowanie marszałka Grodzkiego doprowadziło do tego, że powiedziałem +nie+" - powiedział Karczewski.

Odniósł się do głosowania w Senacie nad ustawą dotycząca wyborów korespondencyjnych. "Jeśli mówimy, że głosowanie nad ustawą ma być w dniu jutrzejszym i nagle robi się głosowanie tego samego dnia, to nie jest w porządku" - powiedział.

Poinformował także, że o godz. 10.30 na konferencji prasowej poda więcej informacji w związku ze swoją decyzją. Zaznaczył przy tym, że jego następcą na stanowisku wicemarszałka nie będzie szef klubu senackiego PiS Marek Martynowski.

Prezydium Senatu tworzą obecnie: marszałek Tomasz Grodzki (KO) i wicemarszałkowie - obok Karczewskiego, Bogdan Borusewicz (KO), Michał Kamiński (KP PSL-Kukiz'15), Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica).

Zgodnie z regulaminem izby Senat wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków spośród kandydatów zgłoszonych przez co najmniej 10 senatorów, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Stanisław Karczewski jest senatorem PiS od VI kadencji Senatu. Pełni mandat senatora nieprzerwanie od 2005 r. W IX kadencji Senatu, w latach 2015-2019 był marszałkiem Izby Wyższej, a wicemarszałkiem w latach 2011-2015 r. oraz w X kadencji od listopada 2019 r. Z wykształcenia jest lekarzem ze specjalizacją chirurgii ogólnej. Od 1981 zatrudniony w szpitalu rejonowym w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie był m.in. dyrektorem oraz ordynatorem oddziału chirurgicznego.