Sztab Małgorzaty Kidawy-Błońskiej opowiada się przeciwko prywatyzacji służby zdrowia i za natychmiastowym zwiększeniem wydatków na nią - powiedziała PAP posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna ze sztabu kandydatki na prezydenta.

Z apelem do kandydatów na prezydenta o opowiedzenie się za tym, czy zgadzają się lub nie zgadzają na prywatyzację szpitali i komercjalizację służby zdrowia, zwrócili się w sobotę rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy europoseł Adam Bielan oraz wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

"Oczywiście jesteśmy przeciwko prywatyzacji ochrony zdrowia" - powiedziała PAP Izabela Leszczyna ze sztabu kandydatki KO. "To Małgorzata Kidawa-Błońska jako pierwsza powiedziała, że natychmiast potrzebne jest 20 miliardów na środki ochrony zdrowia i wyposażenie stanowisk do intensywnej terapii" - przypomniała posłanka KO.

Zaznaczyła, że KO zgłosiła najpierw taki projekt ustawy, a potem w każdej ustawie "antycovidowej" zgłaszali odpowiednie poprawki. "Pan Karczewski niech się zapoznaje z tym, co robimy. Jesteśmy przeciwko prywatyzacji i za zwiększeniem wydatków na zdrowie" - przekonywała Leszczyna.

Dodała, że KO i sztab Kidawy-Błońskiej jest także za tym, by na ochronę zdrowia przeznaczyć 20 miliardów zł z tych środków unijnych, które mogą być przeznaczone na walkę z koronawirusem. "Te pieniądze leżą i trzeba je po prostu przekazać na ochronę zdrowia" - podkreśliła.

"Także podczas konwencji wyborczej 29 lutego pani marszałek sporo uwagi poświęciła temu, że skoro sytuacja finansów publicznych jest tak dobra, a budżet jest zrównoważony, 6 proc. PKB na ochronę zdrowia powinno się przekazać już w przyszłym roku" - przypomniała, dodając, że obecnie sytuacja budżetowa się zmieniła i wzrost będzie pewnie mniejszy niż w lutym oczekiwano.

Podczas sobotniej konferencji prasowej wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski dziękował pracownikom służby zdrowia. "Docierają informacje o tym, że prywatna służba zdrowia zawiodła. Cały ciężar walki z epidemią oparty jest na publicznej służbie zdrowia, o którą dbaliśmy, dbamy i będziemy dbali" - zapewnił Karczewski.

"To publiczna służba zdrowia, państwowe szpitale, których organami założycielskimi są samorządy i nie tylko samorządy, przejęła na siebie cały ciężar walki z epidemią" - zauważył.

Adam Bielan ocenił, że są w Polsce ugrupowania, które - jak mówił - "konsekwentnie od wielu lat domagają się komercjalizacji służby zdrowia".

Podczas briefingu został przedstawiony spot, w którym przytoczono wypowiedzi polityków PO z kilku minionych lat, w tym byłej premier, byłej minister zdrowia Ewy Kopacz, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie procesu prywatyzowania szpitali.