W Dniu Ofiar Zbrodni Katyńskiej pamiętajmy o wszystkich pomordowanych przez Sowietów 80 lat temu w bestialski sposób - napisał w poniedziałek na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dokładnie 30 lat temu Związek Sowiecki przyznał się do zbrodni katyńskiej; w komunikacie rządowej agencji TASS oficjalnie potwierdzono, że polscy jeńcy wojenni zostali rozstrzelani wiosną 1940 r. przez NKWD. Natomiast 13 kwietnia 1943 r. nazistowskie Niemcy ogłosiły informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów.

"W Dniu Ofiar Zbrodni Katyńskiej pamiętajmy o wszystkich pomordowanych przez sowietów 80 lat temu w bestialski sposób. W tym szczególnym czasie pamiętajmy, że oddali swoje życie za wolną Ojczyznę, a ich ofiara nie poszła na marne. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie..." - napisał szef KPRM na Twitterze.

Reklama

Wiosną 1940 r. radzieckie NKWD zgładziło blisko 22 tys. obywateli polskich, w tym 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.