Francuski związek zawodowy CGT wzywa od środy do strajku pracowników sektorów usług i dystrybucji z powodu braku wystarczających środków mających chronić ich przed koronawirusem.

Grupa związków zawodowych pod przewodnictwem CGT na portalu Mediapart opublikowała również list otwarty do minister pracy Muriel Penicaud, w którym oskarża ją o "przestępcze działanie" w związku z "wysyłaniem pracowników do pracy bez koniecznego zabezpieczenia przed Covid-19".

CGT wystosowało apel po śmierci z powodu Covid-19 dwóch pracowników sieci dystrybucyjnej Carrefour. "Pracownicy pracują siedem dni w tygodniu z powodów, które są dalekie od absolutnie niezbędnych, dla których ryzykują życie" - powiedział agencji AFP sekretarz generalny CGT Commerce et Service Amar Lagha.

CGT wzywa do zainstalowania "śluz odkażających", w których klienci mogliby dezynfekować ręce przed wejściem do sklepów. Związek chce również zamknąć część sklepów wielobranżowych z produktami niespożywczymi.

CGT informuje na swojej stronie internetowej o pięciu zgonach na Covid-19 pracowników sieci dystrybucyjnych i o kilkuset zakażonych pracownikach, przy czym niektórzy z nich - według informacji CGT - znajdują się w stanie krytycznym.