Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o przesunięciu daty głosowania w wyborach uzupełniających do rady gminy Wielowieś w okręgu wyborczym nr 11 – podały w środę wieczorem służby prasowe wojewody.

Jak podano, wojewoda podjął tę decyzję w związku z wprowadzonym przez ministra zdrowia zakazem przemieszczania się na terenie kraju. Wybory mają odbyć się w pierwszym terminie po zniesieniu zakazu.

W informacji prasowej służb Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przypomniano, że od 25 marca br. minister zdrowia wprowadził zakaz przemieszczania się osób na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który obowiązuje do 11 kwietnia br.

Wśród wyjątków dopuszczalne jest przemieszczanie się w celu: wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, a także wykonywania ochotniczo, w tym w ramach wolontariatu, świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19.

Reklama

„W związku z powyższym wojewoda, jako organ decydujący o kalendarzu wyborczym w wyborach uzupełniających do rady gminy Wielowieś, postanowił przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w pierwszym możliwym terminie nieobjętym zakazem, czyli w dniu 19 kwietnia 2020 r.” - napisano w informacji urzędu.

W ostatnią niedzielę odbyły się samorządowe wybory uzupełniające do rady gminy Pątnów (woj. łódzkie), rady gminy Smyków (woj. świętokrzyskie), rady miejskiej w Białej Piskiej (woj. warmińsko-mazurskie), a także wybory przedterminowe wójtów gminy Wierzchlas (woj. łódzkie) i gminy Jarosław (woj. podkarpackie).

Według przekazanych PAP informacji Państwowej Komisji Wyborczej w gminie Smyków frekwencja wyniosła 43,1 proc.; w gminie Jarosław - 28,31 proc.; w gminie Pątnów - 21,5 proc.; w Białej Piskiej - 20,68 proc.; a w gminie Wierzchlas - 9,48 proc.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę wieczorem o kolejnych 20 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Łącznie dotąd w kraju potwierdzono zakażenie u 1 tys. 51 osób; 14 osób zmarło.