Władze Czeczenii, republiki na rosyjskim Kaukazie Północnym, nakazały właścicielom restauracji i barów przerwanie obsługi klientów w pomieszczeniach w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kawiarnie i restauracje mogą pracować tylko na wynos.

W ten sposób Czeczenia jako pierwszy podmiot Federacji Rosyjskiej zadecydowała o zamknięciu restauracji. Wcześniej szef republiki Ramzan Kadyrow zapowiadał, że kilka zostanie otwartych, by mogli skorzystać z nich turyści.

Niezależna "Nowaja Gazieta" podała we wtorek, że restauracje w Czeczenii będą przygotowywać i dostarczać dania na wynos, przy czym dostawa nie może być płatna. Odwołane zostały organizowane w lokalach imprezy, wesela i bankiety.

Sklepy spożywcze działać będą tak, jak zwykle. Kadyrow zaapelował jednak do obywateli, aby jak najrzadziej wychodzili z domów.

Oficjalnie w Czeczenii nie ma potwierdzonych przypadków koronawirusa. Zakażenie wirusem lekarze podejrzewają u trzech mieszkańców Czeczenii, którzy wrócili z Turcji. Ponadto co najmniej 360 osób, które odwiedzały kraje borykające się z pandemią przechodzi kwarantannę.

W Moskwie restauracje i kawiarnie nadal działają, przy czym od dłuższego czasu mają obowiązek przestrzegania różnego rodzaju wymogów higienicznych i sanitarnych. Władze zaleciły rozproszenie miejsc w salach, aby klienci siedzieli w odległości od siebie co najmniej jednego metra.

Część restauracji sama podjęła decyzję o przerwaniu działalności.