Po zakończeniu kryzysu związanego z koronawirusem Niemcy wrócą do zasady braku deficytu w państwowym budżecie – zapowiedział we wtorek minister gospodarki Peter Altmaier.

“Zobowiązaliśmy się do spłacenia długów i zakończenia deficytu do 2023 r.” - powiedział Altmaier w rozmowie ze stacją ZDF.

Rząd poinformował w poniedziałek, że zaciągnie kredyty na sumę 156 mld euro, aby sfinansować mechanizmy pomocowe mające wesprzeć niemiecką gospodarkę w obliczu pandemii.

„Kredyty otrzymaliśmy na dobrych warunkach, ponieważ wszyscy wierzą nam, że będziemy to robić tylko tak długo, jak to będzie konieczne” - powiedział Altmaier.

Niewykluczone jest przejmowanie prywatnych przedsiębiorstw, jeśli zagrożone będą “żywotne interesy” Niemiec - dodał.

„Do połowy przyszłego tygodnia” ma zostać ustalone na poziomie krajów związkowych, do jakiej instytucji należy zwracać się po pomoc – poinformował szef resortu gospodarki. Procedury pakietu pomocowego, którego wysokość wynosić ma łącznie 750 mld euro, mają być „odbiurokratyzowane” i tam, gdzie to możliwe, “dostępne drogą elektroniczną”.

Frank Ulrich Montgomery, szef Światowego Towarzystwa Medycznego, w rozmowie z agencją dpa ocenił, że kryzys związany z pandemią koronawirusa potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

„Ten problem z pewnością będzie nam towarzyszył do końca roku” - powiedział. Do momentu powstania szczepionki „będziemy musieli przestawić całe nasze życie społeczne i zawodowe” - podkreślił.