Agencja Rozwoju Przemysłu przeznacza 3 mln zł na pomoc w przeciwdziałaniu skutkom koronawirusa. W piątek ARP poinformowała, że 2,25 mln zł przekaże na zakup środków ochronnych dla szpitali; zapowiada też zbiórkę na rzecz m.in. domów dziecka i seniora.
Reklama

Jak podała ARP w komunikacie, 2,25 mln zł z Fundacji ARP ma trafić do czterech szpitali - dwóch z Podlasia i po jednym z województw lubuskiego i wielkopolskiego. "Są to: Szpital Wojewódzki w Łomży, Szpital MSWiA w Białymstoku, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu" - czytamy w informacji. Umowy przekazania pieniędzy na zakup środków ochrony indywidualnej są realizowane w piątek - dodano.

"W związku z aktualnymi decyzjami władz państwowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 Fundacja ARP skupi się na pomocy instytucjom zajmującym się zapobieganiem chorobie i leczeniem ludzi" - podkreśliła cytowana w komunikacie prezes Fundacji ARP Agnieszka Wasilewska.

Fundacja ARP rozpoczyna też zbiórkę pieniędzy w ramach grupy kapitałowej Agencji. Wasilewska wskazała, że środki zostaną przekazane m.in. na wsparcie szpitali, domów dziecka i domów seniora. "W naszej grupie kapitałowej jest ponad 60 spółek. Poprosimy wszystkie te spółki o bardzo mocne wsparcie działań Fundacji" – dodał prezes ARP Cezariusz Lesisz.

Lesisz przypomniał, że spółka Opakomet z grupy ARP już dostarcza produkty niezbędne do wzmocnienia bezpieczeństwa sanitarnego kraju. Dodał, że Agencja weźmie też udział w realizacji działań przewidzianych w ramach tarczy antykryzysowej. "Wesprze między innymi branżę transportową, oferując na korzystnych warunkach leasing operacyjny z 12-miesięczną karencją w spłacie oraz pożyczki obrotowe" - wyjaśnił.

Jak zaznaczono, działania Fundacji ARP wpisują się w akcję wsparcia przez spółki Skarbu Państwa jednostek i instytucji służby zdrowia działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. "Akcję koordynuje i wspiera Ministerstwo Aktywów Państwowych" - wskazano.

W piątek przed południem Ministerstwo Zdrowia podało, że zakażenie koronawirusem wykryto u kolejnych 11 osób. Liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wzrosła do 378. Zmarła szósta osoba - 27-letnia kobieta.