Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział Republikanom w Senacie, że jeśli nie przegłosują pakietu pomocowego dla gospodarki, to na skutek pandemii koronawirusa bezrobocie w kraju może sięgnąć 20 proc. - podaje w środę agencja Bloomberg.
Reklama

Mnuchin spotkał się z senatorami we wtorek wieczorem, aby przekonać ich do przyjęcia ustawy, na mocy której rząd uruchomi pakiet pomocowy dla gospodarki wart 1 bilion dol. lub więcej - pisze Bloomberg.

Niezwykle wysokie bezrobocie jest realnym zagrożeniem, jeśli Kongres nie wyasygnuje szybko funduszy pomocowych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz osób pracujących na stawkach godzinowych i niezatrudnionych na etacie - ostrzegł minister.

Rzeczniczka jego resortu Monica Crowley powiedziała wkrótce potem, odnosząc się do prognozowanego bezrobocia, że Mnuchin "wykorzystał wiele modeli matematycznych, by zilustrować (swą wypowiedź), ale w żadnej chwili nie sugerował, że tak właśnie będzie".

Bloomberg pisze, że wielu kongresmenów zdało już sobie sprawę, że muszą podjąć natychmiastowe i radykalne kroki, ponieważ Fed wykorzystał już bardzo wiele rozwiązań "ze swego zestawu narzędzi" i teraz to oni muszą sięgnąć po instrumenty fiskalne, aby złagodzić wpływ pandemii na gospodarkę.

Mnuchin zwrócił się też do kongresmenów o przeznaczenie 250 mld dol. na czeki, które pod koniec kwietnia byłyby wysyłane do Amerykanów, oraz tyle samo na podobną kampanię przeprowadzoną cztery tygodnie później, jeśli nadal będzie obowiązywać stan zagrożenia - podaje Bloomberg, powołując się na osobę znającą te plany.

Perspektywa interwencji rządu poprawiła nastroje inwestorów tylko na jeden dzień; indeksy giełdowe wzrosły we wtorek na Wall Street, ale w środę na światowych rynkach notowania akcji spadały ponownie.

Firma konsultingowa S&P Global Economists przedstawiła we wtorek raport, w którym ocenia, że "globalna recesja jest już tutaj i teraz", a ponieważ gospodarka Chin ucierpiała z powodu epidemii znacznie bardziej, niż oczekiwano, to teraz "Europa i USA pójdą tą samą drogą".

We wtorek w USA bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa sięgnął 105, a liczba odnotowanych zakażeń wyniosła ponad 6200.