Jak poinformowało PAP biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, w Pomorskiem odnotowano sześć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, w sumie w Pomorskiem pozytywne wyniki testów ma ośiem osób.

Wszyscy nowi zarażeni, to osoby z pierwszego kontaktu dwóch kobiet, które zostały zdiagnozowane w sobotę, jako pierwsze zarażone koronawirusem w woj. pomorskim.

Dwie kobiety z powiatu gdańskiego 49-latka i 60-latka wróciły z wycieczki autokarowej. Przejeżdżały m.in. przez Niemcy, Czechy i Austrię. Obie kobiety są hospitalizowane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Jak dowiedziała się PAP w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku, sześć kolejnych osób, u których zdiagnozowano koronawirusa to m.in. członkowie rodzin, najbliżsi i znajomi zakażonych kobiet - trzy kobiety i trzech mężczyzn.

Cała zainfekowana wirusem szóstka trafiła do szpitala zakaźnego. Jak podał portal trojmiasto.pl jedna z tych osób była wcześniej na Oddziale Internistycznym Szpitala im. Mikołaja Kopernika. Obecnie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i oddziale internistycznym tej placówki przeprowadzana jest dezynfekcja - to rutynowe działanie w takiej sytuacji.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że w kraju potwierdzono zarażenie koronawirusem u 205 osób, 5 osób zmarło.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.(PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik