1,3 tys. obywateli sprowadzono do kraju w ramach akcji "LOT do domu" - poinformowało w poniedziałek rano MSZ. Zapotrzebowanie na zorganizowanie lotu można zgłaszać przez stronę: lotDoDomu.com. W poniedziałek planowane są m.in. loty z Barcelony, Colombo, Dublina, Londynu, Reykjaviku i Tbilisi.

MSZ poinformowało w komunikacie, że w resorcie 24 godziny na dobę działa Zespół Zarządzania Kryzysowego, którego jednym z kluczowych zadań jest wypracowanie rozwiązań dla Polaków, którzy przebywają za granicą i mają problem z powrotem do Polski.

Zapewniono, że służba dyplomatyczna i konsularna jest w pełni zmobilizowana i pracuje całodobowo w trybie nadzwyczajnym. "W związku z obecną sytuacją MSZ wprowadziło rozwiązania organizacyjne w urzędach, które pozwalają na zwiększenie potencjału reagowania na potrzeby Polaków. Placówki pracują w trybie kryzysowym, zostały powołane specjalne zespoły mające na celu pomoc naszym obywatelom" - poinformował resort.

Reklama

Podkreślono, że w razie potrzeby konsulowie pomagają Polakom w znalezieniu alternatywnego miejsca noclegowego, wskazują wiarygodnych przewoźników, informują o dostępie do służby zdrowia. "Jeśli Polacy mają kłopoty z przedłużeniem wizy, konsulowie również starają się udzielać pomocy w rozmowach z miejscowymi służbami migracyjnymi" - zapewniono.

MSZ przypomniało, że została uruchomiona infolinia dla obywateli polskich szukających pomocy lub informacji nt. utrudnień na granicach – (+48) 22 523 88 80. "Staramy się na bieżąco odpowiadać na zapytania naszych rodaków, którzy znaleźli się w potrzebie za granicą. Linia jest obsługiwana w trybie trzyzmianowym przez 65 konsultantów" - zapewnił resort. Wskazano, że tylko w niedzielę informacja udzielona została ponad 12 tysiącom osób, zarówno telefonicznie, jak i mailowo.

Resort przypomniał, że dla Polaków, którzy wobec wstrzymania lotów komercyjnych i ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicy Polski transportem kołowym, Rząd RP uruchomił specjalną akcję #LotDoDomu. W jej ramach udostępnione zostały trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą: dotychczasowe czartery, specjalne czartery LOT oraz loty według specjalnego zapotrzebowania.

"MSZ nieustannie weryfikuje informacje nt. naszych obywateli znajdujących się za granicą i będących w trudnej sytuacji. We współpracy z LOT prowadzona jest optymalizacja rejsów czarterowych, tak aby najskuteczniej umożliwić Polakom pozostającym za granicą powrót do kraju" - zapewniono.

Resort poinformował, że na uruchomione specjalne loty PLL LOT bilety można kupić na www.lot.com. "W niedzielę zrealizowano loty z Londynu, Chicago, Nowego Jorku i Malty. W ramach tych lotów udało się przywieźć do kraju 1300 osób" - poinformowało MSZ.

W poniedziałek planowane są loty m.in. z Barcelony, Colombo, Dublina, Larnaki, Londynu, Malty, Reykjaviku i Tbilisi.

MSZ podkreśliło, że można również zgłaszać zapotrzebowanie na zorganizowanie lotu z innych miejsc na stronie lotDoDomu.com. Operacja organizacji powrotu Polaków pod nazwą "LOT do domu" ma trwać do odwołania.