W związku z epidemią koronawirusa rząd Argentyny ogłosił w czwartek ograniczenie wydawania pozwoleń na wjazd do tego kraju dla obywateli Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, USA, Wielkiej Brytanii i państw UE.

"Przygotowujemy nowe sale intensywnej terapii w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jeśli jednak wszyscy nie będziemy zachowywali maksymalnej przezorności w postępowaniu, ryzyko stanie się trudne do opanowania" - ostrzegł w wystąpieniu radiowym prezydent Argentyny Alberto Fernandez.

Argentyńska Krajowa Dyrekcja ds. Migracji ogłosiła w czwartek zawieszenie aż do odwołania wydawania cudzoziemcom pochodzącym z krajów objętych ograniczeniami zezwoleń na czasowy pobyt w Argentynie.

Informacja dla podróżujących do Argentyny -

Reklama

Władze argentyńskie zdecydowały o czasowym, 30-dniowym zawieszeniu bezpośrednich połączeń lotniczych z Europą i Stanami Zjednoczonymi oraz o wprowadzeniu obowiązkowej 14-dniowej izolacji dla turystów przybywających do Argentyny z obszarów uznawanych za szczególnie zagrożone koronawirusem (Europa, Stany Zjednoczone, Chiny, Korea Płd., Japonia, Iran). Według jeszcze niepotwierdzonych informacji, linie lotnicze będą mogły obsługiwać połączenia do Europy do poniedziałku 16 marca włącznie. Po tej dacie, jedynie narodowy przewoźnik Aeolineas Argentinas będzie mógł wykonywać bezpośrednie loty do portów lotniczych położonych w Europie, w celu umożliwienia powrotu do miejsca zamieszkania turystom przebywającym aktualnie w Argentynie i Argentyńczykom przebywającym w Europie.

Polskim turystom przebywającym w Argentynie zalecamy rozważenie skrócenia pobytu i szybszego powrotu do kraju. Obywatele polscy, którzy w najbliższym czasie planowali podróż do Argentyny, powinni w obecnej sytuacji rozważyć jej odwołanie. W celu zmiany rezerwacji, należy kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem lub organizatorem wyjazdu. Osoby przebywające w Argentynie prosimy także o zgłaszanie tego faktu do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Buenos Aires za pośrednictwem poczty elektronicznej (buenosaires.wk.dyzurny@msz.gov.pl) lub telefonicznie (+54 11 4808 1700, opcja 1, opcja 1).

Dotychczas odnotowano w Argentynie 21 przypadków koronawirusa. Jeden z chorych zmarł i był to pierwszy w Ameryce Łacińskiej zgon z powodu Covid-19.

Rząd Argentyny już wcześniej wydał zalecenie w sprawie poddawania 14-dniowej kwarantannie wszystkich obywateli powracających z Chin, Europy, USA, Japonii, Korei Południowej oraz Iranu. Prezydent Fernandez powiedział, że "zastanawia się nad zawieszeniem kontaktów z Włochami, gdzie wykryto najwięcej przypadków Covid-19" w Europie.

W Buenos Aires, trzymilionowej stolicy Argentyny, zawieszono w czwartek "aż do odwołania" wszystkie zgromadzenia i spektakle z masowym udziałem publiczności. Już w środę rządowy Sekretariat ds. Sportu odwołał imprezy z udziałem sportowców z krajów, w których szerzy się koronawirus. Jak na razie uczyniono wyjątek dla piłki nożnej.