W pomorskich szpitalach w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 10 pacjentów. Kwarantanną objęte są 32 osoby, natomiast 1114 osób pozostaje pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowała w czwartek wieczorem rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gdańsku Anna Obuchowska.

Dotychczas w województwie pomorskim nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

W Laboratorium Diagnostyki Medycznej przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od 2 marca przeprowadzane są bezpłatne testy, które umożliwiają diagnostykę patogenu na miejscu. "W ciągu ostatniej doby przebadano łącznie 16 próbek pod kątem obecności koronawirusa. Wszystkie przeprowadzone testy dały wynik ujemny" - przekazała Obuchowska.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 51 przypadków zarażenia koronawirusem, jedna osoba zmarła. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 resort zdrowia poinformował 4 marca. Osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w szpitalach w Zielonej Górze, we Wrocławiu, w Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie i Warszawie.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.