W Rosji wykryto osiem kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował specjalny sztab powołany w związku z epidemią. Sześć przypadków stwierdzono w Moskwie, dwa - w obwodzie moskiewskim. Wszystkie zakażone osoby niedawno powróciły z Włoch.

Jedną z osób zakażonych w Moskwie jest dziecko, które nie ma objawów choroby. "U dziecka brak wszelkich symptomów choroby, jest ono tylko nosicielem (wirusa)" - poinformował sztab odpowiedzialny za kontrolę i monitorowanie sytuacji wokół koronawirusa.

Wszystkie osoby są pod opieką medyczną, a ludzie, którzy się z nimi kontaktowali, znajdują się pod obserwacją. Nikt z zakażonych koronawirusem nie był w ostatnich dniach w pracy - głosi komunikat sztabu.

Najnowsze dane oznaczają, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Rosji wynosi 28.

Władze Rosji poinformowały w środę wieczorem o czasowym zawieszeniu od 13 marca wydawania wiz obywatelom Włoch. Krótko wcześniej linie lotnicze Aerofłot zapowiedziały ograniczenie od 13 marca połączeń pomiędzy Moskwą i niektórymi miastami Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec. Ograniczenie obowiązuje do 30 kwietnia.

Rejsy nadal będą wykonywane pomiędzy Moskwą i Berlinem, Monachium oraz Frankfurtem, a także pomiędzy Petersburgiem a Berlinem i Monachium. Aerofłot utrzymał również połączenia pomiędzy Moskwą a Madrytem i Barceloną, jak również pomiędzy Petersburgiem i Barceloną. Nadal będzie można latać z Moskwy i Petersburga do Paryża i z powrotem, a także z Moskwy do Rzymu.

Zawieszone zostają natomiast połączenia Aerofłotu z Moskwy do Drezna, Duesseldorfu, Hamburga, Hanoweru i Stuttgartu. Spośród miast włoskich Aerofłot nie będzie czasowo latał do Mediolanu, Wenecji, Neapolu, Werony, Bolonii i z powrotem.

Wstrzymane zostaną rejsy pomiędzy francuską Marsylią, Lyonem i Niceą oraz do i z miast Hiszpanii: Alicante, Walencji, Malagi, Palma de Mallorca i na Teneryfę.

W Moskwie władze miasta poinformowały w środę o zakazie imprez masowych z udziałem ponad 5 tys. uczestników. Wśród odwołanych imprez jest m.in. organizowana przez ministerstwo obrony Rosji doroczna konferencja międzynarodowa dotycząca spraw bezpieczeństwa.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)