W Polsce nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem - poinformował w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego ws. koronawirusa.

W spotkaniu w BBN uczestniczyli oprócz prezydenta szef BBN Paweł Soloch, premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

"Pan minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny potwierdzili mi przed momentem, że do tej pory w naszym kraju nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania spowodowanego koronawirusem. Wykonano już testy i badania u całego szeregu osób, ale do tej pory żadnego zachorowania spowodowanego koronawirusem u nas nie stwierdzono" - powiedział prezydent.

Podkreślił, że na poniedziałkowym specjalnym posiedzeniu Sejmu Polacy usłyszą informację rządu na temat działań podjętych w sprawie koronawirusa. "Wiem, że jest dużo niepokoju, ale w tej sytuacji najważniejsze jest zachowanie procedur i zachowanie spokoju" - mówił Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, że polskie władze realizują działania w wielu przypadkach wyprzedzające nawet to, co robi Światowa Organizacja Zdrowia i władze innych państw. "Jesteśmy przygotowani i wierzę w to, że unikniemy poważnego zagrożenia. Choć - jak podkreślał minister zdrowia - prawdopodobieństwo tego, że przypadki zachorowania spowodowanego koronawirusem będą w Polsce, jest bardzo wysokie" - dodał.

Prezydent zaapelował do polityków, aby nie wykorzystywali kwestii koronawirusa w bieżącej polityce. "Jest nam potrzebne współdziałanie i spokój, rządowi - w tym zakresie ochrony obywateli i ewentualnej walki z koronawirusem, jeżeli on się pojawi u nas - jest potrzebne wsparcie. Bardzo proszę, żeby to nie był temat politycznych połajanek, żeby to nie było wykorzystywane w polityce" - mówił.

Andrzej Duda wskazywał, że w ostatnich dniach mieliśmy przypadek, kiedy minister zdrowia był posądzany o ukrywanie informacji o koronawirusie, w celu wykorzystania ich w politycznym celu i zaburzenia konwencji kandydatów na prezydenta. "Oczywiście, była to nieprawda, było to niesprawiedliwe, nieuczciwe posądzenie" - ocenił prezydent.

Zaznaczył, że tego typu działania są nieodpowiedzialne. Dodał, że jest kwestia bezpieczeństwa Polaków, w której potrzebne jest wspólne działanie. "O takie wspólne działanie, odpowiedzialne, bo to jest kwestia bezpieczeństwa; bardzo proszę opozycję i wszystkich polityków w naszym kraju, bardzo proszę, by działać rozsądnie dla dobra obywateli, wspólnie, nie wykorzystywać tego tematu do politycznych walk" - mówił prezydent.

Podkreślił, że polityczne walki wokół tej sprawy "budują niepotrzebny niepokój i zaburzają normalne funkcjonowanie służb". "Ludzie pracują bardzo ciężko, Główny Inspektor Sanitarny mówił mi, że 16 tys. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej uwija się jak w ukropie. To ciężko pracujący ludzie, których nie widać, a którzy są cały czas aktywni i cały czas działają, aby stworzyć jak najlepsze warunki do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa Polek i Polaków" - mówił Andrzej Duda.

"I bardzo proszę o to, aby z jednej strony to doceniać, ale z drugiej strony przede wszystkim nie przeszkadzać niepotrzebnymi awanturami, bo wśród obywateli jest wiele zaniepokojenia i też trzeba to zrozumieć" - dodał prezydent.

Prosił też "o spokojne, rozważne działanie" cały personel medyczny - lekarzy, pielęgniarki. Jak zaznaczył prezydent, "potrzebujemy tu spokojnego, rozważnego działania".

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów – podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.