Premier Grecji Kyriakos Micotakis oświadczył w piątek, że jego kraj nie będzie tolerować nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów z terytorium Turcji. Zapowiedział wzmocnienie bezpieczeństwa granic i wzmożenie kontroli na przejściach granicznych.

To odpowiedź greckiego premiera na gromadzenie się w Turcji przy granicy z Grecją setek uciekających ze swojego kraju Syryjczyków, którzy chcą wykorzystać decyzję Ankary o przepuszczaniu przez granice migrantów, chcących drogą morską lub lądową przedostać się do Europy.

"Chcę wyrazić się jasno: żadne nielegalne wjazdy do Grecji nie będą tolerowane. Zwiększamy nasze bezpieczeństwo granic" - napisał Micotakis na Twitterze. Dodał, że "Grecja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia w Syrii i nie będzie ponosić konsekwencji decyzji podjętych przez inne kraje".

Wcześniej grecka policja podała, że w przygranicznym mieście Kastana zatrzymała kilkuset syryjskich migrantów, którzy ostatecznie utknęli w strefie buforowej na granicy Grecji z Turcją. Natomiast z zachodniego wybrzeża Turcji wypłynęła łódź z 50 osobami, która dopłynęła na Lesbos. Na tę grecką wyspę, jak poinformowała policja, dotarło też kilka pontonów z ok. 60 uchodźcami z Afganistanu.

Dyrektor ds. komunikacji w tureckim ministerstwie obrony Fahrettin Altun podkreślił, że decyzja o przepuszczaniu uchodźców nie wpłynie na relacje Ankary z Zachodem. Zaznaczył, że migranci są teraz problemem Europy i całego świata; przekonywał, że Turcja nie miała wyboru i zniosła kontrole graniczne w związku z tym, że nie otrzymała wystarczającego wsparcia w przyjęciu ok. 3,7 mln syryjskich uchodźców.

Ankara podjęła decyzję o przepuszczaniu migrantów do Europy przez swoje terytorium po tym, jak w w syryjskiej prowincji Idlib zabitych zostało 33 tureckich żołnierzy; zginęli oni w czwartkowych nalotach syryjskich sił rządowych, prowadzących tam od grudnia ub.r. zbrojną ofensywę przeciwko rebeliantom.