Procedury kontroli osób powracających z krajów zagrożonych koronawirusem wdrożone są na wszystkich lotniskach - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

"Od rana decyzją premiera (Mateusza - PAP) Morawieckiego wprowadzono na lotniskach kontrole osób przyjeżdżających z kierunków zagrożonych koronawirusem - m.in. z Chin i północnych Włoch. Jestem na bieżąco w kontakcie z kierującymi kilkunastoma lotniskami w Polsce; według informacji na ten moment, we wszystkich portach procedury zostały wdrożone i kontrole się odbywają" - podkreślił Horała podczas briefingu w Łodzi

Poinformował też, że jeszcze we wtorek w godzinach wieczornych na lotnisku Okęcie w Warszawie zaplanowano spotkanie osób kierujących lotniskami w Polsce z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

"Porównamy doświadczenia dzisiejszego dnia; zobaczymy czy jakieś procedury można usprawnić, czy nie jest potrzebna pomoc ze strony służb sanitarnych. Na ten moment ta operacja przebiega bardzo dobrze" - dodał.

Reklama

Zdaniem wiceministra infrastruktury, część polityków opozycji i mediów "niepotrzebnie podgrzewa atmosferę, podając nieprawdziwe informacje". Przypomniał, że kontrole na lotniskach zostały wdrożone dopiero we wtorek rano, dlatego wszystkie uwagi krytyczne dotyczące wcześniejszych niedociągnięć nie powinny być adresowane do rządu, lecz do zarządców lotnisk.

"Wszystkie osoby wracające (z krajów, gdzie wystąpiły ogniska koronawirusa - przyp. PAP) zostaną poddane testowi badającemu temperaturę ciała. To zajmuje chwilę, przy użyciu bezdotykowych termometrów. Jeśli stwierdzona jest podwyższona temperatura, osoba proszona jest na wstępne badanie lekarskie - jeżeli są niepokojące objawy, GIS kieruje na obserwacje do odpowiedniego szpitala" - wyjaśnił Horała.

Jak zapewnił, porty lotnicze już wcześniej zaopatrzyły się w sprzęt niezbędny do badania podróżnych. "Być może potrzebne są uzupełnienia, dlatego spotkamy się wieczorem z zarządzającymi portami, by zgłosili swoje potrzeby" - dodał.

Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń koronawirusem. W Chinach, gdzie w grudniu wybuchła epidemia, potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony