Friedrich Merz, były szef frakcji CDU/CSU w Bundestagu, ogłosił we wtorek oficjalnie, że będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego niemieckiej CDU. Wcześniej kandydatury swoje zgłosili premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armit Laschet i szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen.

"Ten wybór (przewodniczącego), to też wybór kierunku, w którym pójdzie CDU. Opowiadam się za przełomem i odnową CDU" - powiedział Merz na wtorkowej konferencji prasowej.

Polityk ten reprezentuje konserwatywne skrzydło partii i jest zdecydowanym przeciwnikiem polityki kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Chadecy wybiorą nowego przewodniczącego na zjeździe partyjnym, który odbędzie się 25 kwietnia. Nowy przywódca może być też kandydatem chadecji na kanclerza w wyborach do Bundestagu zaplanowanych na 2021 rok.

Jeśli wierzyć sondażowi przeprowadzonemu wśród członków CDU, to wyścig o przywództwo rozstrzygnie się między Friedrichem Merzem a Norbertem Roettgenem, przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Bundestagu. Według badania sprzed niecałego tygodnia mają oni niemal identyczne szanse na wygraną, odpowiednio 39 i 38 proc.

Wcześniej we wtorek decyzję o starcie w wyborach na szefa chadeków ogłosił premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet, kojarzony z liberalnym skrzydłem ugrupowania lojalnym wobec kanclerz Merkel.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)