Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej” otrzymał Grand Press Economy, nagrodę specjalną Grand Press 2019. Grand Press 2019 w kategorii "publicystyka" dostał Rafał Woś, felietonista DGP, a w kategorii "wywiad" Robert Mazurek z DGP.

ikona lupy />
Gości gali Grand Press 2019 przywitał Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu "Press" / Agencja Gazeta / Fot. Maciek Jazwiecki Agencja Gazeta

10 grudnia wieczorem na gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie poznaliśmy laureatów nagród za najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku w ośmiu kategoriach oraz nagród specjalnych: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. Ogłoszono też wyniki plebiscytu na dziennikarza roku 2019 - zwyciężył Tomasz Sekielski, autor filmu "Tylko nie mów nikomu".

Grand Press Economy otrzymał Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej”. To nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów. Kapituła decydująca o nominacjach dostrzegła, że Osiecki od lat o gospodarce pisze z newsowym zacięciem i ma rzadką umiejętność przekładania trudnego języka ekonomii na zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy przekaz o tym, czym skutkuje zmiana reguł gry w gospodarce. Tegoroczną nominację otrzymał za dociekliwość i drążenie zmian w finansach publicznych i systemie emerytalnym, a także za to, że w zrozumiały sposób potrafi pokazać skutki zmian w prawie, wyważyć racje, nie poddając się narracji żadnej opcji politycznej.

Zobacz najnowsze teksty Grzegorza Osieckiego.

Robert Mazurek („Dziennik Gazeta Prawna”) otrzymał Grand Press 2019 w kategorii „wywiad”. W rozmowie „Związki partnerskie nie są złe” w swoim stylu spiera się z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem, gdy ten oświadcza, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne.

Grand Press 2019 w kategorii "publicystyka" dostał felietonista DGP Rafał Woś za tekst „Homo sovieticus po latach” opublikowany w „Tygodniku Powszechnym. Rozlicza w nim ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza.

Grand Press 2019 otrzymali też:

- w kategorii "reportaż prasowy/internetowy" zmarła w tym roku Bożena Aksamit („Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format”) za „Sekret Świętej Brygidy”;

- w kategorii "news" Magdalena Gałczyńska (Onet) za artykuł „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości”;

- w kategorii "dziennikarstwo śledcze" Bertold Kittel („Superwizjer” TVN) za reportaż "Pancerny Marian i pokoje na godziny”;

- w kategorii "reportaż radiowy" Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik (Polskie Radio Koszalin) za publikację "Niedokończona żałoba".

- w kategorii "reportaż telewizyjny/wideo" Tomasz Sekielski i Marek Sekielski za "Tylko nie mów nikomu".

- w kategorii "dziennikarstwo specjalistyczne" Lech Dawidowicz („Czarno na białym” TVN 24) za materiał "Pegasus".

Grand Press Digital - nagrodę dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej - otrzymał serwis Kontakt24.

Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego dostał Michał Kołodziejczyk z WP SportoweFakty.

Ponadto Kacper Leśniewicz („Dziennik Gazeta Prawna”) otrzymał nominację w kategorii „publicystyka” za tekst „Elity patrzą na wieś”. Poddaje w nim analizie medialne obrazy wsi, w których jej mieszkańcy są określani jako balast i posądzani o sprzedanie demokracji za 500 zł.

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. Przyznaje je jury Grand Press. W tym roku w jury zasiadają: Katarzyna Buszkowska („Press”), Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Jerzy Jurecki („Tygodnik Podhalański”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”, „Dziennik Łódzki”), Edward Miszczak (TVN i Discovery), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (Grupa RMF), Agata Szczęśniak (OKO.press), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).