Przedstawiciele Rady Europy są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca w Polsce - powiedział w środę w Strasburgu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Szef PO spotkał się tego dnia w siedzibie Rady Europy m.in. z sekretarzem generalnym RE Thorbjoernem Jaglandem. Schetyna został zapytany po zakończeniu rozmów, czy przedstawiciele RE byli zaniepokojeni obecną sytuacją po wyborach parlamentarnych w Polsce.

"Pytano nas, mają te informacje z mediów, są zaskoczeni procesem ponownego liczenia głosów i protestami, które zgłasza partia rządząca. Pytano, my rzetelnie informowaliśmy. Na pewno - jak mówił senator (Aleksander Pociej) - przyspieszona zostanie wizyta sprawozdawców" - powiedział Schetyna. Według niego część ich raportu będzie poświęcona tegorocznej kampanii przed wyborami do parlamentu, wyborom i sytuacji po wyborach.

Senator Pociej, który również był obecny na spotkaniu, mówił wcześniej, że zainteresowanie RE sytuacją w Polsce jest tym bardziej naturalne, że od czterech lat jest pisany raport na temat stanu praworządności w naszym kraju. "Oczywiście ostatnie wybory, ich transparentność, ewentualnie to, co się stanie po wyborach, przeliczanie głosów, w sposób naturalny jest w kręgu zainteresowania Rady Europy" - powiedział Pociej.

Jak zaznaczył, dwójka sprawozdawców, Holender i Szwedka, przygotowują raport na temat praworządności w Polsce. "Usłyszeliśmy, że również w tym zakresie RE będzie zainteresowana, żeby wysłać ich do Polski jeszcze raz, żeby przyglądnęli się również transparentności i procedurom dotyczącym przeliczania głosów" - powiedział Pociej.