Szef PO Grzegorz Schetyna ma być "jedynką" listy Koalicji Obywatelskiej w Warszawie, a liderki Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i Inicjatywy Polska Barbara Nowacka - w Łodzi i Gdyni. O obsadzie list wyborczych KO ma dyskutować we wtorek zarząd PO.

Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w KO wynika, że najpewniej do porozumienia, które obecnie współtworzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna oraz Inicjatywa Polska dołączą jeszcze Zieloni, a więc partia, która przed majowymi eurowyborami współtworzyła Koalicję Europejską (PO, PSL, SLD, N, Zieloni). Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona we wtorek.

Posiedzenie zarządu PO zaplanowane jest na godz. 13.

Z rozmów PAP z politykami Platformy wynika, że ustalona została już duża część "jedynek" list wyborczych. Wiadomo m.in., że stołeczną listę KO otworzy szef PO Grzegorz Schetyna (kolejne pozycje mogą zająć na niej m.in. posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, poseł Michał Szczerba i b. wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska). Ze stołecznego okręgu możliwy jest ponadto start trojga obecnych radnych Warszawy: Doroty Łobody, Joanny Staniszkis oraz wiceprzewodniczącego Rady Sławomira Potapowicza.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer ma się znaleźć na "jedynce" listy koalicji w Łodzi (z tego okręgu prawdopodobny jest też start b. ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i b. rzecznika SLD Dariusza Jońskiego). Przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka ma otwierać listę KO w Gdyni.

Wiceprzewodniczący PO: Borys Budka i Tomasz Siemoniak mają być "lokomotywami wyborczymi" koalicji w Katowicach i Wałbrzychu, sekretarz generalny Platformy Robert Tyszkiewicz - w Białymstoku, skarbnik partii Mariusz Witczak - w Kaliszu, a szef sztabu wyborczego KO Krzysztof Brejza - w Bydgoszczy. "Jedynki" w Toruniu, Poznaniu i Olsztynie mają otrzymać liderzy tamtejszych struktur regionalnych Platformy - posłowie: Tomasz Lenz, Rafał Grupiński i Jacek Protas. W Lublinie możliwy jest start z miejsca pierwszego posłanki Joanny Muchy.

Gdańską listę koalicji ma otwierać szef klubu parlamentarnego PO-KO Sławomir Neumann. Posłanka (w przeszłości jedna z liderek Nowoczesnej) Kamila Gasiuk-Pihowicz ma być "jedynką" listy koalicji w Siedlcach, a poseł Marcin Kierwiński - w Płocku. Z miejsca pierwszego w Radomiu (lub w okręgu podwarszawskim) być może wystartuje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Liderem listy pod Warszawą może zostać również rzecznik PO Jan Grabiec. Na czele listy koalicji w Szczecinie miałby się znaleźć któryś z dwójki posłów: Sławomir Nitras lub Arkadiusz Marchewka, a na jednym z dalszych miejsc - były lider SLD (obecnie senator niezależny) Grzegorz Napieralski.

Nie jest też póki co jasne kto znajdzie się na czele list w Kielcach i Krakowie, które mają otwierać osoby spoza regionu. W pierwszym z tych miast - jak wskazują źródła PAP - możliwy jest np. start byłego ministra kultury i b. wiceprezesa PiS Kazimierza Ujazdowskiego. Podobna sytuacja jest we Wrocławiu - tam też jest mowa o obsadzie pierwszego miejsca osobą z zewnątrz.

"Jedynkami" w Tarnowie i Chrzanowie mają być posłanki Urszula Augustyn i Dorota Niedziela. Propozycję startu z miejsca pierwszego w Rzeszowie otrzymał obecny prezydent tego miasta Tadeusz Ferenc, który jednak - jak wynika z informacji PAP - nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Wysokie miejsca na listach KO mają otrzymać ponadto politycy Nowoczesnej: sekretarz partii Adam Szłapka (Poznań), rzeczniczka partii Paulina Henning-Kloska (Konin) oraz wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Sosnowiec).