Obecny dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski został nowym wiceministrem sprawiedliwości - poinformował we wtorek rzecznik prasowy resortu Jan Kanthak.

Mianowanie nowego wiceministra wynika z tego, że jeden z dotychczasowych wiceszefów tego resortu - Patryk Jaki - uzyskał mandat europosła w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jak napisał na Twitterze we wtorek po godz. 18 Kanthak: "Decyzja min. Z. Ziobro - dr Marcin Romanowski został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w MS".

Nowy wiceminister - jak wynika z informacji PAP - miałby się zajmować informatyzacją wymiaru sprawiedliwości i zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem.

Urodzony 20 stycznia 1976 r. w Skrwilnie Romanowski jest doktorem nauk prawnych. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia prawnicze na Uniwersytecie w Ratyzbonie. Rozprawę doktorską pt. "Własność w procesie rozliczeń z komunistyczną przeszłością. Studium teoretycznoprawne na przykładzie Niemiec po 1989 r." obronił w 2008 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

"Główne obszary zainteresowań badawczych to prawo rozliczeń z przeszłością państw bezprawia, prawo naturalne i niepozytywistyczne koncepcje prawa, teoria prawa globalnego, antropologia prawnicza oraz jej zastosowania w tworzeniu i stosowaniu prawa" - głosi notka biograficzna na stronie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

Romanowski jest autorem kilkunastu publikacji i opracowań naukowych, a także współautorem monografii "O trudnych przypadkach filozofii prawa. Studia z antropologii filozoficznej" oraz "Reprywatyzacja. Problemy teorii i praktyki".

W latach 2003-2004 był ekspertem sejmowej komisji śledczej w sprawie tzw. afery Lwa Rywina. W latach 2005-2007 oraz od 2015 r. był doradcą ministra sprawiedliwości. Funkcję dyrektora Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pełnił od 2016 r., zaś od 2018 r. był pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości ds. informatyzacji i cyberbezpieczeństwa oraz ds. Funduszu Sprawiedliwości.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński