O tym, kto zastąpi rzeczniczkę PiS Beatę Mazurek, dowiemy się w ciągu kilku dni - poinformował we wtorek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Jak dodał, decyzja o tym, kto zastąpi Mazurek na stanowisku wicemarszałka Sejmu, zapadnie na najbliższym posiedzeniu Izby.

We wtorek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie o godz. 10.30 odbędzie się uroczystość powołania nowych ministrów w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego. Rekonstrukcja rządu związana jest m.in. z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów uzyskało mandaty europosłów.

Mandat do Parlamentu Europejskiego otrzymała również rzeczniczka partii, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek, która startowała z drugiego miejsca z listy PiS w okręgu lubelskim.

Reklama

Pytany w Polskim Radiu 24, kiedy będzie wiadomo, kto będzie nowym rzecznikiem partii, Sobolewski odparł, że będzie to jasne już niedługo. "Sądzę, że (to) kwestia kilku dni, kiedy będą decyzje, kto zastąpi panią poseł, panią marszałek na tej niełatwej funkcji" - powiedział.

Dopytywany, kiedy zapadnie decyzja o tym, kto zastąpi Mazurek na stanowisku wicemarszałka Sejmu, Sobolewski powiedział: "Najbliższe posiedzenie Sejmu i wszystko będzie jasne". Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu najbliższe posiedzenie ma odbyć się w dniach 12-14 czerwca.

Reklama

Szef Komitetu Wykonawczego PiS dodał, że sztab odpowiedzialny za jesienne wybory parlamentarne również prawdopodobnie rozpocznie pracę w ciągu najbliższych kilku dni. "W tym roku wakacji nie ma i to już wiedzą nasi działacze czy parlamentarzyści. I już wiem, że część z nowych europarlamentarzystów, nie zasypując gruszek w popiele, ruszyła w teren, podziękować za świetne wyniki, ale dwa - wspomóc nas w tej kampanii do europarlamentu" - powiedział.

Jak podkreślił, układanie list na jesienne wybory parlamentarne "zaczęło się w momencie, kiedy układało się listy do europarlamentu". "I też duży wpływ na listy mają wyniki do europarlamentu" - dodał Sobolewski.

Pytany czy będą zmiany w strukturach regionalnych partii, Sobolewski odparł, że "przynajmniej w pięciu przypadkach trzeba będzie spodziewać się takich zmian". "Pięciu szefów okręgowych, idąc do Brukseli, traci funkcję (...) Nie mam informacji, żeby oprócz tego miały być inne zmiany dodatkowo" - powiedział.

W wyborach do PE, które odbyły się 26 maja, mandat otrzymali m.in.: wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa, a także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Mandaty zdobyli też: wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oraz wiceszef MS Patryk Jaki.

PiS uzyskało w wyborach 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.