Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek w Kijowie po spotkaniu z szefami MSZ Francji i Niemiec, Jean-Yves'em Le Drianem i Heiko Maasem, podkreślił, że Paryż i Berlin popierają priorytet każdego Ukraińca, jakim jest zakończenie wojny w Donbasie.

"Popierają nasze priorytety, priorytety mojej ekipy w różnych sferach - to są kwestie ekonomiczne i kwestie walki z korupcją. I główny priorytet każdego Ukraińca - wstrzymanie ognia, zakończenie wojny" - powiedział dziennikarzom nowy ukraiński prezydent.

Heiko Maas przekazał z kolei, że strony zastanawiają się nad tym, jak dać nowy impuls procesowi mińskiemu na rzecz uregulowania konfliktu i zakończenia wojny w Donbasie - podaje Interfax-Ukraina.

"Korzystając z takiej dobrej możliwości, chcemy zastanowić się nad tym, jak znów ożywić proces miński, żeby osiągnąć cel, jakim jest ustanowienie pokoju na wschodzie, czego bardzo chcą (mieszkający) tam ludzie" - podkreślił na briefingu Maas.

Wyraził także przekonanie, że pokój na wschodzie Ukrainy może być zaprowadzony w ramach formatu normandzkiego.

"Formatem normandzkim" lub "czwórką normandzką" nazywany jest format rozmów na temat kryzysu ukraińskiego pomiędzy Rosją, Ukrainą, Francją i Niemcami - na szczeblu prezydentów bądź szefów MSZ.