Chiński koncern telekomunikacyjny Huawei przygotowuje się do wytoczenia procesu rządowi Stanów Zjednoczonych, który zabronił agencjom federalnym korzystania z wyrobów tej firmy - poinformował w poniedziałek "New York Times".

Dziennik powołuje się na „dwie osoby zaznajomione ze sprawą, które zastrzegły sobie anonimowość” i informuje, że proces ma być wytoczony w Teksasie, gdzie znajduje się amerykańska centrala Huawei. Koncern planuje podanie tego do publicznej wiadomości jeszcze w tym tygodniu.

„NYT” pisze, że firmie Huawei może chodzić o zmuszenie rządu USA do bardziej konkretnego przedstawienia zastrzeżeń wobec chińskiego koncernu. Jest to elementem działań Huawei podejmowanych w obronie przed kampanią, której przewodzą Stany Zjednoczone, mającą na celu podważenie wiarygodności tej firmy, postrzeganej przez Waszyngton jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Dziennik odnotowuje, że przedstawiciele władz USA od lat twierdzą, iż sprzęt telekomunikacyjny Huawei mógłby być wykorzystywany przez Pekin do szpiegostwa i zakłócania łączności. Huawei zaprzecza, ale wielkim firmom telekomunikacyjnym takim jak AT&T i Verizon praktycznie uniemożliwiono korzystanie ze sprzętu chińskiego koncernu. Waszyngton wzywa rządy innych państw do wprowadzenia zakazu korzystania z wyrobów Huawei.

Chińska firma stara się obecnie o budowę sieci 5G w wielu krajach europejskich.

Według "NYT" Huawei zamierza argumentować przed sądem, że amerykańska ustawa aprobująca wydatki na cele obronne, w której znalazł się zakaz wykorzystywania sprzętu chińskiego koncernu przez agencje federalne, jest niedopuszczalną formą karania kogoś bez odpowiedniego procesu. Zakaz dotyczy także innej chińskiej firmu - ZTE.

W styczniu ministerstwo sprawiedliwości USA przedstawiło firmie Huawei oraz jej wiceprezes Meng Wanzhou 13 zarzutów dotyczących łamania amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, a także licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii. Meng została zatrzymana 1 grudnia 2018 roku w Kanadzie na wniosek władz amerykańskich, które domagają się jej ekstradycji. W piątek rząd Kanady wyraził zgodę na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej. Meng, obecnie przebywająca w areszcie domowym, 6 marca ma się stawić przed Sądem Najwyższym prowincji Kolumbia Brytyjska w Vancouver; wtedy ma zostać wyznaczona data rozprawy.

W niedzielę Meng, prywatnie córka założyciela Huawei, pozwała rząd kanadyjski, służbę ochrony granic i policję, zarzucając im naruszenie jej konstytucyjnych praw podczas zatrzymania.