Arkadiusz Myrcha (PO) ocenił, że sprawa SKOK-ów to "największa afera finansowa III RP". "Przez ostatnie trzy lata władza PiS pokazała, że ten temat jest dla nich na tyle niewygodny, że wszelkimi metodami chcą ją zamiatać pod dywan" - podkreślił poseł na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie.

"Mieliśmy bardzo dziwne umorzenia w prokuraturze, polowania na urzędników, którzy tę aferę wykrywali, a dziś toczy się kolejny i to jeden z największych rozdziałów tej skandalicznej afery" - zaznaczył Myrcha.

Według Izabeli Leszczyny, Komisja Nadzoru Finansowego, "instytucja, która ma stać na straży bezpieczeństwa rynku finansowego, a więc bezpieczeństwa pieniędzy złożonych przez Polaków na lokatach i w postaci depozytów", okazała się być "instytucją, która chroni SKOK-i". Zdaniem posłanki również PiS "roztacza parasol ochronny nad SKOK-ami od wielu lat, począwszy od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Andrzeja Dudy, poprzez rząd PiS".

Reklama

W ocenie Leszczyny, od momentu, kiedy przewodniczącym KNF został najpierw Marek Chrzanowski, a potem Jacek Jastrzębski KNF "zamiata pod dywan prawdziwą sytuację finansową w sektorze SKOK".

Posłanka poinformowała, że PO chce zwołania zamkniętego posiedzenia komisji finansów publicznych, podczas którego minister finansów Teresa Czerwińska, jako członek Komitetu Stabilności Finansowej "zda relacje i powie nam, dlaczego wiceszef resortu Piotr Nowak został odwołany z KNF oraz czy zarząd komisaryczny w SKOK-u Stefczyka będzie wprowadzony, czy nie".

Marcin Święcicki (PO) zarzucił, że ws. SKOK Wołomin "ściga się tych, którzy wykryli tę aferę, wprowadzili komisarza, doprowadzili sprawę do prokuratury i do aresztowań, natomiast nie ściga się tych, którzy sprawowali nadzór nad SKOK-iem Wołomin, kiedy ta afera powstała". (PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

autor: Anna Tustanowska