Premier Japonii Shinzo Abe i przebywająca z wizytą w Tokio kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli współpracę na rzecz ochrony wolnego handlu międzynarodowego wobec narastających tendencji protekcjonistycznych – przekazała w poniedziałek japońska agencja Kyodo.

„Japonia i Niemcy będą ściśle współpracować, aby utrzymać i wzmocnić wolny i otwarty system gospodarczy” - powiedział Abe na konferencji prasowej po rozmowach z Merkel.

Kyodo podkreśla, że w piątek weszła w życie umowa o wolnym handlu pomiędzy Japonią a Unią Europejską, której Niemcy są „wiodącym członkiem”. Merkel oceniła na konferencji, że umowa to „ważny sygnał dla świata”.

Jednym z głównych tematów rozmów w Tokio było planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE, którego formuła nie została jeszcze ostatecznie ustalona. Na spotkaniu Abe ocenił, że należy uniknąć brexitu bez porozumienia, gdyż mogłoby to mieć negatywny wpływ na działalność japońskich firm w Wielkiej Brytanii. Merkel oświadczyła natomiast, że Niemcy nie chcą renegocjacji umowy o brexicie, a sprawa nie posunie się naprzód, dopóki Londyn nie wyjaśni, czego oczekuje.

Abe i Merkel, przywódcy trzeciej i czwartej gospodarki świata, osiągnęli ogólne porozumienie w sprawie umowy o wymiany tajnych informacji, m.in. dotyczących terroryzmu – podała Kyodo. Japonia zawarła już takie umowy z NATO i kilkoma krajami europejskimi.

Niemiecka kanclerz wspomniała, że poruszyła z Abem również kwestie regionalne, m.in. dotyczące Chin, Korei Północnej i Rosji. Wyraziła zaniepokojenie roszczeniami terytorialnymi Pekinu w regionie indopacyficznym, ale podkreśliła konieczność współpracy z Chinami w niektórych dziedzinach.

Szefowie rządów Niemiec i Japonii uzgodnili także współpracę na rzecz rozwoju jazdy autonomicznej i innych zaawansowanych technologii.

Dwudniowa wizyta Merkel w Tokio rozpoczęła się w poniedziałek. Na wtorek zaplanowano audiencję u cesarza Akihito, który zapowiedział, że 30 kwietnia abdykuje, oraz spotkanie z księciem Naruhito, który ma go zastąpić na japońskim tronie 1 maja.