Jest szansa na to, że Tarnowskie Góry i zabytki z tego miasta, które znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO pojawią się już wkrótce w ofercie japońskich biur podróży.

Tarnowskie Góry odwiedzili właśnie przedstawiciele 10 liczących się na rynku organizatorów wycieczek i agentów turystycznych z Kraju Kwitnącej Wiśni – podało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT).

Wizytę Japończyków zorganizowała Śląska Organizacja Turystyczna we współpracy ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Tokio. Jak wskazują przedstawiciele POT, Japończycy chętnie zwiedzają obiekty UNESCO, stąd ich zainteresowanie m.in. Zabytkową Kopalnią Srebra w Tarnowskich Górach, która wraz z innymi pogórniczymi zabytkami z tego miasta znalazła się na liście światowego dziedzictwa zaledwie kilkanaście miesięcy temu.

Podczas grudniowych wizyt studyjnych Japończycy dwukrotnie zwiedzili zabytkową kopalnię. "Nie było jednak tradycyjnego zwiedzanie z przewodnikiem. Japończycy chcieli zobaczyć, jaki potencjał drzemie w naszej kopalni, oglądali ekspozycję multimedialną, salę kinową, restaurację oraz clue całej wizyty - podziemia górnicze będące na liście UNESCO" - powiedział Zbigniew Pawlak, szef zarządzającego kopalnią SMZT.

W skład pierwszej delegacji weszli przedstawiciele znaczących japońskich firm organizujących wycieczki do Polski m.in. Kaguya Reise Bureau i Tee Style, a także G2 Travel Japan zajmujący się sprzedażą prestiżowych, wysokobudżetowych wyjazdów. Druga wizyta studyjna odbyła się kilka dni później. W jej skład weszli przedstawiciele kolejnych firm, także niewielkich agentów turystycznych z Osaki i Tokio.

"Japończycy oceniali nie tylko infrastrukturę i poziom atrakcyjności naszej kopalni, ale także to, czy jest bezpieczna" - wskazał Grzegorz Rudnicki z SMZT. Jak zaznaczył, według najnowszych badań o wyborze oferty turystycznej decyduje dziś jakość i bezpieczeństwo, a dopiero później cena. Przedstawiciele SMZT liczą, że pierwsi turyści z Japonii pojawią się w Tarnowskich Górach już na wiosnę.

Jak podała Śląska Organizacja Turystyczna, goście z Japonii, którzy przyjechali do woj. śląskiego oprócz Kopalni Srebra odwiedzili też m.in. Muzeum Browaru Żywiec oraz Bielsko-Białą, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Katowice w tym centrum miasta, Strefę Kultury, Muzeum Śląskie i zabytkowe osiedle Nikiszowiec.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka