„Z wielkim smutkiem dowiedziałem się o tragicznym wypadku w kopalni węgla w Czechach, który pozbawił życia 11 polskich i dwóch czeskich górników. Myślami łączę się z rodzinami ofiar, władzami krajowymi oraz mieszkańcami Czech i Polski. Chcę także oddać hołd wszystkim górnikom za odwagę i poświęcenie, które okazują każdego dnia, i pochwalić wysiłki ekip ratowniczych” – wskazał Juncker.

„W tych trudnych chwilach Czechy i Polska mogą liczyć na wsparcie i solidarność Komisji Europejskiej” – zapewnił.

W kopalni w Karwinie przy granicy z Polską w wyniku zapalenia się metanu zginęło według ostatnich informacji 13 górników. "Informacje od strony czeskiej są następujące: 12 górników ma obywatelstwo polskie, w tym jeden z nich od ponad 20 lat mieszka na terenie Republiki Czeskiej; 13. górnik jest obywatelem czeskim" - mówił premier Mateusz Morawiecki, który w piątek udał się na miejsce tragedii.

Reklama

Władze kopalni przekazały w piątek rano, że ze względu na duże stężenie metanu akcja ratownicza została tymczasowo przerwana. W nocy z czwartku na piątek do Czech udali się też polscy ratownicy - dwa pięcioosobowe zastępy zawodowego pogotowia górniczego wyposażeni w specjalistyczny sprzęt.

Łukasz Osiński (PAP)